Петиција за помоћ града Зрењанина женама које се налазе на трудничком боловању

Саша Сантовац: Српска радикална странка је ову конференцију за новинаре, на којој покреће петицију за помоћ града Зрењанина женама на трудничком боловању, заказала симболично у 11:55, тј. у пет до 12, јер сматрамо да је крајње време да се нешто и конкретно уради по питању помоћи нашим трудним суграђанкама и да Град Зрењанин, са декларативног залагања у борби против беле куге, пређе на конкретну реализацију и сврста се у ред оних градова који су то већ учинили, а где му је по величини и значају који има сигурно и место. Познато је свима да су у децембру 2005. године, ступањем на снагу новог Закона о здравственом осигурању жене на трудничком боловању изгубиле право на 100 одсто зараде и да она од тада износи 65 одсто. Српска радикална странка жели да подсети да је уочи другог круга председничких избора 2008. године држава усвојила Стратегију за подстицање рађања која је предвиђала пун износ за трудничко боловање, уместо важећих 65 одсто, да ће се родитељски додатак за друго, треће и четврто дете исплаћивати једнократно а не на 24 рате, и да ће тај износ бити увећан и да ће реализација ових мера почети од 2009. године због наводних законских усклађивања. Нажалост, то је био само маркетиншки потез власти. Пред поменути други круг председничких избора 2009. године није дошло до реализације ових мера, под изговором недостатка средстава због светске економске кризе. Ни Закон о запошљавању и осигурању није на страни трудних жена па предвиђа једномесечну накнаду трудницама које остану без посла. Данас, труднице које су остале без посла, а приморане су да одржавају трудноћу, третирају се као и сви радници који су у току болести добили отказ, а опште је позната чињеница да би те труднице и уколико би им се побољшало стање, тешко пронашле нови посао јер мало ко жели да запосли трудну жену. Свима је позната чињеница колико је бела куга узела маха, колико је морталитет већи од наталитета, да годишње у Србији нестане практично један град средње величине. Према статистици Републичког завода за статистику, на територији града Зрењанина 1991. године живело је 133 377 становника, 2005. године 129 568, а 2008. године 126 325 становника, што јасно показује да се број становника и у нашем граду значајно смањује, а притом морамо узети у обзир и чињеницу да се у ратном периоду у наш град настанио и већи број избеглица, што значи да би те бројке у супротном биле још израженије. Године 2008, према истом извору података, у Зрењанину је природни прираштај био - 720, а 2009. године из Извештаја о здравственом стању становништва града Зрењанина за 2009. годину који је поднео Завод за јавно здравље Зрењанина, а који се нашао пред одборницима Скупштине града, види се да је у тој години пријављено 3046 смртних случајева и 1655 рођења, што даје бројку – 1391, што је више него забрињавајуће и поражавајуће.

Одборничка група Српске радикалне странке је у више наврата захтевала да се на дневни ред Скупштине града Зрењанина стави предлог о помоћи женама на трудничком боловању и да град дотира ону разлику од 35 одсто до пуног износа примања, дакле да учини оно што су многи и мањи градови од Зрењанина до сада учинили.

Нажалост, наш предлог није наишао на разумевање владајуће већине. Петиција коју данас покрећемо садржи тај исти захтев – да се на тај начин помогне нашим трудним суграђанкама. То је хуман гест и жеља да наши суграђани, потписујући ову петицију, подрже будуће мајке које су се одважиле на овај корак у овако тешким и несигурним временима и да својим потписом искажу да им је стало до будућности, до нових младих нараштаја. Брига о нашим суграђанима и нашој будућности треба да је заједничка и константна без обзира којој странци припадали и без обзира да ли били власт или опозиција. Бројне ствари недостају нашем граду да би се у њему лепо живело, треба радити на довођењу инвеститора, на отварању нових радних места, на изградњи инфраструктуре, а без обзира на наду да ће ти проблеми пре или касније бити решени, поставља се питање за кога ако нема оног најважнијег – деце!

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ