Одвајање Војводине

Александар Мартиновић: Даме и господо новинари, процес одвајања Војводине од Србије улази у своју завршну фазу. Ових дана се најављује да ће Влада Србије пребацити обећану количуну новца покрајинској администрацији на име продаје НИС-а. Очигледно је да је Влада поклекла под притисцима оних који данас врше власт у Аутономној покрајини Војводини, и при томе нико не поставља питање шта ће бити са новцем који се пребаци покрајинској администрацији. Испада да је једини господар новца и Војводини Бојан Пајтић, односно Демократска странка. Српска радикална странка сматра да ће се и даље наставити нерационално трошење државног новца и Војводини, да ће једину корист од свега овога видети они који данас врше власт у Војводини, а да грађани који живе на територији Аутономне покрајине Војводине од продаје НИС-а и од пребацивања тих пара неће имати апсолутно никакву корист.

Они који се залажу за убрзано усвајање Статута Војводине у Скупштини Србије, сада су посегли за одређеним економским аргументима. Ових дана се тврди да ће грађани Војводине живети боље, када Војводина добије већи степен аутономије у односу на онај који сада ужива, и при томе се посеже за врло опасним лажима, да Србија експлоатише Војводину, што у преводу значи да грађани Београда, Ваљева, Чачка, Ужица, Крушевца, Ниша, Врања, пљачкају подједнако сиромашне грађане Новог Сада, Суботице, Сомбора, Сремске Митровице, Зрењанина, Панчева. То једноставно није тачно. Сви грађани у Србији данас тешко живе, али не зато што једни друге пљачкају или експлоатишу, него зато што режим Бориса Тадића не уме да води адекватну економску политику, односно не уме да се суочи са кризом која је захватила Србију.

Та теза да Србија експлоатише данас Војводину а некада Хрватску, наравно није нова теза. 1938. године, један хрватски економски теоретичар, Рудолф Бичанић, је 1938. године у Загребу објавио књигу која се зове „Економска подлога хрватског питања“. И онда је покушао статистички, односно бројкама да докаже да се Хрватска не развија довољно снажно, зато што је експлоатише Србија, и онда је то требала да буде економска теза на којој се заснива формирање бановине Хрватске. То је било 1938. године. Годину дана касније формирана је Бановина Хрватска, која је у ствари представљала увод у независну државу Хрватску, у којој се Србима десио страшан геноцид. Тај сценарио се данас понавља и у Војводини. Грађанима Војводине ових дана Бојан Пајтић објашњава да ће живети боље, само ако се усвоји Статут Војводине, да ће се економски брже развијати, да ће доћи до отварања нових радних места, до прилива домаћих и страних инвестиција. И одвајање Војводине од Србије представља се у ствари као један од главних услова да би грађани Војводине живели боље. Сада је потпуно јасно да иза Статута Војводине у ствари стоји сама Демократска странка. Ненад Чанак је потпуно небитан. Демократска странка, посебно њен огранак у Војводини на челу са Бојаном Пајтићем у потпуности су преузели програм Лиге социјалдемократа Војводине, сада Ненад Чанак више и није потребан, ту је Демократска странка која је у потпуности преузела идеологију Ненада Чанка, када је реч о аутономији Војводине.

Српска радикална странка и овога пута понавља, да је Статут Војводине апсолутно супротан Уставу Републике Србије, да он садржи таква решења која не постоје у било којој европској демократској држави, која је регионално уређена, и да тај Статут у ствари представља увод у федерализацију Србије, а у будућности можда и у стварање потпуно независне државе Војводине. Да је то тако, види се из почетних одредаба Статута, у којем се Војводина дефинише као некаква европска демократска регија. За Војводину се предвиђа формирање дипломатско-конзуларних представништава у иностранству, даје јој се право да закључује међународне уговоре, да ратификује те уговоре, да има своју владу, и тако даље. То су све обележја потпуно независне државе, или у најмању руку федералне јединице.

Српска радикална странка сматра да Статут не треба усвојити у Скупштини Србије. Ми ћемо гласати против њега, и ми ћемо учинити све што можемо као деморатска опозиција, искористићемо сва расположива правна и политичка средства да зауставимо усвајање Статута Војводине у Скупштини Србије.

Наравно, они који стоје иза Статута Војводине, очигледно се неће зауставити. Вероватно да сада постоји сукоб између Бориса Тадића и Бојана Пајтића. Изгледа да је и самом Борису Тадићу јасно да је ствар са Статутом Војводине отишла предалеко, да Статут садржи бројна опасна решења, која доводе у питање државно јединство Србије, али Борис Тадић једноставно нема куд, он је притеран уза зид. Скупштина Војводине је усвојила Статут у октобру месеци и сада га његов огранак у Војводини на челу са Бојаном Пајтићем притиска да се тај посао заврши и у Скупштини Србије. Иначе, ових дана могли сте да прочитате изјаве појединих европских званичника, да је усвајање Статута Војводине у Скупштини Србије тест демократичности власти у Србији. Очигледно је да питање Косова и Метохије, односно питање такозване сарадње са Хашким трибуналом, више нису једини услови које Србија треба да испуни у процесу придруживања Европској унији. Очигледно је да ће после Косова и Метохије и после Хага, на дневни ред доћи и питање давања веће незавиности, односно самосталности Аутономној покрајини Војводини. Јелко Кацин, известилац Европског парламента за Србију, инсистира на томе да се Статут усвоји у Скупштини Србије што пре. И он већ најављује да од уласка Србије у Европску унију нема ништа док Војводина не добије далеко већ степен аутономије у односу на онај који сада ужива.

Српска радикална странка сматра да ће сви грађани Србије, дакле и Војводине, живети боље када се промени режим који ће да води једну домаћинску политику, који ће да води рачуна о свим деловима Србије, јел сви грађани Србије данас тешко живе, без обзира да ли живе у Суботици, у Новом Саду, у Београду, у Врању, у Крушевцу или било ком другом месту, општини или граду у Србији. Дакле, грађани Србије живеће боље када се промени режим.

Колико је овај режим неозбиљан када је реч о економској политици, говори и изјава министра пољопривреде, Саше Драгина, да ће укидање субвенције произвођачима дувана бити добро за Србију зато што ће се смањити пушење. При томе се потпуно губи из вида чињеница да ће око десет хиљада породица у Србији остати без посла. Потпуно се заборавља чињеница да Европска унија најављује укидање субвенције произвођачима дувана тек 2012. године. И онда се поставља питање зашто је ова Влада пожурила да пре Европске уније укине субвенције пољопривредним произвођаима. И као шлаг на торту, ових дана могли сте да чујете контроверзне изјаве с једне стране министра енергетике, Петра Шкундрића, а с друге стране премијера Цветковића. Шкундрић најављује да ће Гаспром данас уплатити новац за куповину НИС-а, а Мирко Цветковић најављује да ће то да се деси тек средином фебруара месеца. То говори колико је ова Влада некоинзистентна, колико нема јединствену политику и колико свако министарство у тој Влади уствари води неку своју политику, једноставно не постоји јединствена економска политика, и то ће Србији и њеним грађанима у току ове године итекако да се обије о главу.

Ево, ми смо имали толико, ако имате неких питања, изволите. Уколико нема питања, хвала.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ