Одговор Српске радикалне странке на правно и политичко насиље ДС и СНС

Немања Шаровић: Српска радикална странка поднела је данас Уставном суду Републике Србије захтев за оцену уставности Статута Војводине. То је институционални одговор Српске радикалне странке на правно и политичко насиље које ДС и СНС спроводе претходних дана.


Српска радикална странка је пре више од 20 година упозоравала да ће доћи до издаје Косова и Метохије, а данас је та издаја у завршној фази. Упозорили смо претходне недеље, испред зграде Владе Републике Србије да тадашње одбијање потписивања тог тзв. споразума не представља суштинско „не“, већ само одлагање капитулације Републике Србије.


Према вестима које данас чујемо из Брисела, потпуно је јасно да је оно што се нуди српском народу на Косову и Метохији живот у оквиру независног „Косова“, са неким одредбама које ће бити одложеног дејства на 3 или 8 година, попут тога да ће Срби имати право предлагања избора регионалних и локалних команданата полиције, али оно што је потпуно сигурно је да ће и полиција и судство и све остале институције функционисати искључиво у складу са законом и „уставом“ тзв. независног „Косова“.


Зоран Красић: Данас смо поднели иницијативу за оцену уставности Одлуке о избору посланика у Скупштини Аутономне покрајине Војводине, јер избор какав имамо тамо није у сагласности са Уставом Републике Србије.
Подсећам да је Уставни суд пре 7-8 месеци оцењивао уставност Закона о надлежностима Аутономне покрајине Војводине и изнео је за нас прихватљив став о тумачењу Устава Републике Србије и о оквирима и димензијама надлежности Аутономне покрајине Војводине. Из те одлуке следи закључак да Скупштина Аутономне покрајине јесте надлежна да својом одлуком пропише начин избора посланика, али апсолутно није слободна да промовише нити већински, нити мешовити изборни систем, већ мора да прихвати пропорционални систем који важи на републичком нивоу и који важи на локалном нивоу.


Овом иницијативом тражимо да Уставни суд прогласи неуставним скоро све одредбе којима се регулише и уређује већински начин избора 60 посланика Скупштине Аутономне покрајине Војводине. Овај предлог јесте да се оцени уставност, јесте иницијатива да се измени Одлука о избору посланика Скупштине Аутономне покрајине Војводине, да се уграде само одредбе о пропорционалном изборном систему, али је такође оштар захтев да се прекине ова манипулација и екстремистичка манифестација нееманципованости. Две странке које тврде да су најјаче морају да узму у руке Устав Републике Србије и да га примењују не само када је у питању општина, град, Аутономна покрајина Војводина, него и када је у питању територија Аутономне покрајине Косово и Метохија.


Овом иницијативом шаљемо јасну поруку да избори треба да буду јефтинији, да се не би дешавало оно што се дешавало пре неколико месеци: избори су завршени средином 2012, а онда се спроводе допунски избори на три изборне јединице, јер је у међувремену престао мандат тројици посланика у Скупштини Аутономне покрајине Војводине, који су изабрани по већинском принципу. Онда поново имамо изборе који код нас годинама постају перформанс. Прихватајући наше предлоге, практично се избегавају и непотребни трошкови за допунске изборе. Спречава се ситуација да Скупштина Аутономне покрајине Војводине у једном тренутку има мање од 125 посланика, колико је прописано да треба да има састав Скупштине Аутономне покрајине Војводине.


Значи, посао Уставног суда поводом ове иницијативе је врло једноставан и заснива се на свим важећим правним ставовима, на Уставу Републике Србије и на неколико одлука Уставног суда у сличним ситуацијама када су ценили надлежности и овлашћења органа Аутономне покрајине Војводине.


Маријана Четојевић: Српска радикална странка се залаже за поштовање Устава, за укидање асиметрије која је присутна на нивоу Аутономне покрајине Војводине када је реч о изборном систему. Тражимо да изборни систем буде једнак као и на републичком и на локалном нивоу, односно да буде пропорционални.


Разлози за то су пре свега поштовање Устава, који гарантује, рецимо, и да националне заједнице буду једнако заступљене у локалном и покрајинском парламенту, што актуелни систем, који погодује искључиво великим странкама, заиста не омогућава; са дуге стране једнаку заступљеност нежнијег пола у Скупштини Аутономне покрајине Војводине, што негира поново већински систем.


Српска радикална странка јесте за нове изборе и за промену власти на нивоу Аутономне покрајине Војводине из разлога нерентабилности, велике кризе, па је самим тим и овај захтев за измену изборног система инспирисан управо уштедама које прво треба да се остваре. Укидањем већинског система уштеда би се остварила на нивоу од 50 одсто буџетских средстава. Шта то значи? Не би се издвајало 0,1 одсто расхода Аутономне покрајине Војводине, него 0,05. Конкретно, на изборима 6. маја 2012, укупан изборни систем коштао је 54 милиона, од којих се 50 одсто односило на потпуно беспотребан већински систем: 27 милиона, за избор 60 посланика. То је веома скупо и тиме се крши Устав Републике Србије. Не може мода и популарност једне странке да буде начин и сразмера како ће се креирати комплетна политичка воља у Аутономној покрајини Војводини. Са друге стране, приликом престанка мандата посланика у случају већинског система морају се организовати допунски избори, а у случају пропорционалног система узима се по аутоматизму први следећи посланик са листе одређене политичке странке. Допунски избори који су одржани у три јединице 17.2.2013. (Србобран, Апатин и Зрењанин) коштали су 12,7 милиона динара. Када поделите са три посланика, добијате јасно да је то оптерећење буџета преко 4 милиона динара сасвим беспотребно. Грађани Аутономне покрајине Војводине и грађани Републике Србије су данас једнако гладни и не треба да их окрећемо да гледају они из Новог Сада да ли су гладни они у Нишу, или они из Крагујевца да посматрају да ли су гладни они у Суботици.


Оно што се очекује од актуелне власти су управо уштеде и поштовање Устава, које они нису спровели. Из тог разлога Српска радикална странка се одлучила на подношење иницијативе Уставном суду.


Саша Сантовац: Српска радикална странка се залаже за пропорционални изборни систем на свим нивоима, како на републичком, тако и на покрајинском и локалном, јер такви избори јасно показују политичку опредељеност грађана. Са друге стране, спречавају неприродне коалиције које су могуће по већинском изборном систему.
Српска радикална странка је у више наврата у Скупштини Аутономне покрајине Војводине инсистирала на промени одлуке о избору посланика јер, осим што она омогућава неприродне коалиције у другом кругу избора по већинском изборном систему, не обезбеђује једну од веома битних ствари које су јасно прописане Уставом, а то је да сви грађани имају потпуно идентична права и једнакост сваког гласа.


Ми имамо изборне јединице које имају 70 000 гласача попут Сремске Митровице, а имамо и оне попут Нове Црње, са 9000 гласача или Бачког Петровца, са 12 000 гласача. Одређене изборне јединице у Новом Саду имају преко 40 000 гласача, у Зрењанину 30 000, а постоји још неколико општина у којима имамо 10–20 000 гласача. Тако је показано да није једнако право сваког грађанина када бира посланика у Скупштини Аутономне покрајине Војводине. Српска радикална странка верује да ће Уставни суд донети јасну одлуку, а то је да се у овом тренутку захваљујући Уставу Републике Србије укида већински изборни систем и да ће избор посланика бити искључиво по пропорционалном систему.
 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ