Од готовог новца - вересија

Маријана Четојевић: Грађани су изгубили готово 13 милијарди на експерименту  званом РВБ. Само на данашњи дан доспева први ануитет, који укључује само интеркаларну камату (јер је грејс период 2 године) индексиран са рациом индексације и износи 41,2 милиона. Последњи ануитет доспева 11. јуна 2022. године. Грађани АПВ су по основу емисије дугорочних хартија од вредности задужени 10 година са обавезом од 4,6 милијарди динара за јачање финансијске ликвидности Развојне банке Војводине. До сада је уложено преко 14 милијарди динара пореских обвезника за куповину акција РВБ у затвореном поступку по цени од 5.500 динара, данас је вредност акције 540 динара или 10 пута мање. Дакле, грађани су изгубили готово 13 милијарди на експерименту  званом РВБ.

У моменту куповине тадашње Металс банке није постојао уставни основ, законски,  нити усвојен Статут АПВ. Обзиром да није утемељено у праву, Српска радикална странка је упозоравала на погубност, а посебно економску неоправданост улагања.

Данас покрајински властодржци поручују да депоненти могу да буду спокојни, јер у сваком моменту могу да подигну и располажу својим новцем. 110 милиона еура су осигурани депозити, а 100 неосигурани. Влада АПВ и Република Србија ће емитовати дугорочне обвезнице у вредности од 8 милијарди динара, ради осигурања депозита. Толико ће грађани још додатно бити задужени драконским порезима, јер неко мора да сноси одговорност за овакав промашај владе АПВ, а овде су то само и искључиво грађани.

Хвале се „новим решењем“ , отварањем Фонда за развој АПВ,  којег су претходно угасили ради докапитализације банке. Грађани су тада добили дупло скупње кредите на шалтеру банке. Данас ће добити нови, стари фонд за развој АПВ, али овог пута не из сопствених средстава, већ из кредита и ризичних пласмана РВБ.

Инвестициони експеримент је пропао, РВБ се гаси, грађани треба да сносе трошкове а одговорност нико.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ