Нова седница народне скупштине

Зоран Красић: Даме и господо, редовна конференција Српске радикалне странке. За ову данашњу конференцију припремили смо неколико информација за које сматрамо да постоји потреба да јавност буде обавештена.

Познато је да је јуче практично отворена нова седница Народне скупштине. Наводно је утврђен дневни ред и одлучено да се седница настави у уторак 11. новембра, чини ми у 10 часова. Јавност је можда имала прилике јуче да чује, али с обзиром да је то било на преносу, питање је колико је то грађана било у могућности да прати, с обзиром да је то било око 13 часова, па смо данас решили да поновимо те наше основне ставове поводом дневног реда и онога што смо тражили. Познато је да су ове три опозиционе странке поднеле предлог да се гласа о неповерењу. Влади Мирка Цветковића . Тај предлог је дан раније ушао у процедуру, испуњава све услове прописане пословником Народне скупштине и Уставом Републике Србије, али, видели сте и сами јуче је неко хтео да демонстрира једном врстом насиља. Имамо 126 гласова, можемо све практично. Те, та врло значајна тачка дневног реда није уврштена у дневни ред ове седнице. И неко је вероватно очекивао да ћемо ми да се мучимо и да будемо упорни у доказивању шта је наредна, следећа, идућа седница, и тако дајемо простор да изузетне реторичке способости Гордане Чомић дођу до националног изражаја. Ми смо скренули пажњу јавности, и сад користимо прилику да подсетимо јавност да Влада Републике Србије преко своје скупштинске већине, већ неколико месеци врши најопаснији вид опструкције, тако што практично забрањује било какву расправу о Косову и Метохији.

Ми смо на време упозоравали приликом једног раније предлога, када смо предложили једну резолуцију о Косову и Метохији, која би требало да одрази континуитет државне политике Републике Србије у односу на све оно што долази из иностранства и све оно што се плете око Косова и Метохије, а очигледно са намером да се то измести из државно правног статуса Републике Србије. Та расправа је изостала, из једног простог разлога што наш предлог декларације и резолуције није уврштен у дневни ред, а онда је речено, па било би добро да све странке учествују око тога, и они су задужили министра за Косово и Метохију, Богдановића. Он је комуницирао са посланичким групама око тог неког текста. Није постигнута сагласност. Али он је на тај начин практично куповао време да јавност не би сазнала да иза затворених врата и Богдановић и Борис Тадић и све оне које је он задужио за питање Косова и Метохије, а ту има и директора јавних предузећа, да они у ствари воде тајне преговоре са привременим институцијама на Косову и Метохији са Тачијем и осталима. И наравно, пошто странци имају неког обзира према својим пореским обвезницима, и имају потребу да правдају утрошена средства, они су морали да обелодане да се воде тајни разговори, тајни преговори. Надам се да сте приметили да за последњих месец дана више ни Борис Тадић нити Влада Мирка Цветковића не излазе са оним јасним ставовима да се не прихвата ЕУЛЕКС. Да се осуђује та иницијатива и да се води нека широка дипломатска акција која би спречила евентуално да и том наметању на неки начин саучествују и Уједињене нације. То је све омекшало код представника власти, а пре свега Тадића, пошто је он практично и председник Владе и председник републике и министар иностраних послова. Он је тако уредио државу. Тако је фактички организовао.

Значи, пошто је то изостало, а то је било неопходно да се ради, да се оспорава са гледишта Устава Републике Србије и свих досадашњих резолуција и декларација, онда сте видели да је дошло до промена те реторике. Под неким условима би ЕУЛЕКС можда и могао да буде прихватљив. Па се онда иде са лицитацијом тих услова. Ако то се уради преко Савета безбедности, па ако је ЕУЛЕКС буде статусно неутралан, то ништа не значи, али вам кажем. Те, на тај начин, а то се у праву зову конклудентне радње, и ова власт покушава да саучествује у легализацији нечега што се зове самопроглашена независност Косова и Метохије. За ту врсту политике, Влада Републике Србије нема покрића у Уставу Републике Србије и у резолуцијама. И ове три посланичке групе су се договориле да покрену ову иницијативу у форми предлога за изгласавања неповерења Влади Мирка Цветковића, управо због овог разлога који сам навео, што они својим понашањем, својим политичким деловањем практично иду као легализација ЕУЛЕКСА а ЕУЛЕКС је Актисаријев план. То је познато. Ми мислимо да на тај начин се грубо крши Устав Републике Србије, и уколико сад не будемо интервенисали, последице могу бити врло тешке и погубне за Републику Србију. И, боље је то спречити у корену, у зачетку, него глумити неку демократију у Народној скупштини, и на тај начин практично саучествовати у нечему што се може називати да полако али сигурно Косово и Метохија клизи из уставно правног поретка Републике Србије. А власт својим чињењем и нечињењем практично омогућава и фактичко признање независности Косова и Метохије. То су били мотиви који су нас руководили, и сматрамо да вероватно и Србија има обавезу да постави питање Косова и Метохије, јер ако Европска унија и друге државе о томе причају у својим парламентима, ваљда и у Народној скупштини Републике Србије треба да се чује нека реч око тога. То су били наши мотиви због чега смо то тражили. Што се тиче предложеног дневног реда, односно, усвојеног дневног реда за наставак ове седнице, знате и сами да се ту ради о једном читавом сету правосуда и закона, како то они кажу. Ја само скрећем пажњу, наравно, биће амандмана, биће и са наше стране темељне дискусије поводом овог питања, али само скрећем пажњу да ови предложени закони у себи садрже велики број клица нечега што може бити врло лоше за правосудни систем Републике Србије.

Почевши од те реизборности, што ништа није друго осим други назив за лустрацију. Много је Уставних разлога који спречавају такво решење у прописима, али ја бих само због јавности да подсетим на државе које су некада биле републике бивше СФРЈ. Прибегле су сличним решењима, и све те новонастале државе су доживеле тешку депресију по основу те реизборности. Годинама им је правосуђе било блокирано. Из простог разлога што су најквалитетнији кадрови напустили правосуђе јел нису прошли у процесу реизборности. Неки су и демонстративно одустали од тога. Тако да у државама које су примениле ову формулу коју Демократска странка сада покушава из реваншизма да спроведе, десила се ситуација да је много правнички тежи и јачи кадар у адвокатури него што је у судовима и тужилаштвима. Код нас ће то ако се тако деси, бити далеко теже, због тога што је 2001, 2002.године започета једна мини реформа нашег правосуђа. Само да вас подсетим, то је она ситуација када су за судије бирани секретари земљорадничких задруга, адвокатски приправници, па је једног истог дана човек изабран за судију и за председника суда како у привредним тако и у неким другим судовима. То је она ситуација када су они који треба да иду у пензију постављени за председнике судова. Ако се узме и тај фактор, онда ће код нас ситуација са правосуђем бити далеко далеко тежа.

Ми ову конференцију за штампу користимо пре свега да изрекнемо ово упозорење. Мислимо да благовремено упозоравамо шта може да се деси. Има ту још прописа, односно предлога закона изу области преавопсуђа који имају стварно велике недостатке, нешто што код нас једноставно не може да се примени, то морам да кажем, али о томе ћемо до уторка па надаље да причамо, што је много конкретније. За ову конференцију за штампу смо сматрали да је неопходно да се прокомнетарише ова тиха лустрација у виду реизборности, која ће донети тешке последице за наш правосудни систем. И ми их унапред упозоравамо, јер очигледно Борису Тадићу није стало до нормалног правосудног система. То је очигледно. Сматрамо да ово упозорење треба да се изрекне, јер последице могу бити далеко далеко теже. Могуће је чак и блокада целокупног правосуђа. Не да што то неко хоће, него што је могуће да се у правосуђу нађу људи који не знају да раде посао, који треба да уче шта је судска пракса, шта су правни ставови, шта је нешто што постоји већ 30, 40 или 50 година као образац рада у суду. Значи, незнање може бити узрок далеко већих проблема. Очигледно да још увек треба да се свете неким људима. И одмах да се разумемо, што се тиче Српске радикалне странке, ми немамо никаквих предрасуда, ми се противимо тој реизборности, али уколоико правосудни органи, правосудна власт сматра да неки судија не заслужује да буде судија зато што лоше ради, или није достојан, или није ажуран, или тако даље, без обзира који је разлог у питању од оних законом прописаних разлога, па нека покрену поступак, нека разрешу тог појединца, али не овако путем реизборности, онда практично не морају да дају ником никакво образложење, а могу да обришу све. Реизборност је вид злоупотребе у овим нашим услови. Тим пре што се ради о људима који раде у правосуђу, где им је гарантована сталност, и где има места, и говорити о стеченим правима као појединцима. Значи, ако има неких проблема са неким појединцем који ради у правосуђу, изволите покрените поступак разрешења, завршите, али немојте читаве генерације кроз форму није прошао током реизбора да избаците на улицу. Снаћи ће се они, наравно да ће да се снађу сви, али ваљда је нама као државотворној странци интерес да у правосуђу буду људи који знају да раде тај посао, а не да долазе неки који не знају тај посао да раде или морају нешто друго да раде.

Те две ствари смо ми проценили да су најважније за ову недељу. Уколико има још неких питања, изволите.

Новинар: Господине Красићу, (не чује се).......

Зоран Красић: Не знам на који скуп мислите.

Новинар: Мислим да су имали ваши посланици који су отишли из странке.... (не разуме се)...

Зоран Красић: Па добро, организовали се вероватно, отишли тамо. Нема никаквих опасности. Опасност је кад човек не узима лекове, знате. И ових дана имали смо ту опасност, човек не узима лекове и онда сервира неке информације, а ви наравно знате ко је Вучић, немам ја потребе да вам објашњавам ко је Вучић. Чак је и Хашки трибунал морао да се огради од његових изјава. Онда вам је све јасно ко је и шта је. Ко још верује Вучићу? Немојте да ме терате да ја сад озбиљно причам о томе, немам потребе да причам о томе, што каже Срђан Миливојевић, почео је да пије жуте лекове. Нека пије жуте лекове, јер ово има везе са дијагнозом, а нема везе са чињеницама. Али, не желим да коментаришем то, свако организује скуп на месту где сматра да може да организује и да треба да организује, и нека организује скуп. То није никакав проблем. Проблем наступа када се износе лажи, да би се придао значај нечему што је минорно. А наравно, Вучић има подршку и великог броја медија, јер се он бави и потплаћивањем, и претњама. Знате оно, она фаца, беби фаца, напући се, видели сте и сами колико је доживео деградацију, да учествује у телевизијским емисијама где се припрема сарма, и само чекам да истрчи из сарме Вучић. Тако да то има везе са дијагнозом, нема везе са политиком. Ја сам овде задужен за политичке ствари.

Новинар: Како теку изборне активности у другим местима....?

Зоран Красић: Па, предизборне активности теку нормално, да вам кажем. Одржавају се ти скупови, трибине по месним заједницама, разговара се са грађанима. Рума ће данас бити, неки наш завршни скуп, чини ми се у 17 часова. Књажевац је био јуче.

Новинар: Како иде?

Зоран Красић: Како иде? Па, све странке су активне које учествују на изборима.

Новинар: Јер интересује грађане то?

Зоран Красић: Па, сад ја не бих могао да вам причам о томе. То су сад неке процене. На нашим скуповима долазе грађани и симпатизери и чланови, али те скупове организују све странке које учерствују на локалним изборима. Што се нас тиче, нема никаквих проблема, и неки ред постоји. Пошто су то мала места, вероватно је једна једина сала за такве активности, па онда има неки редослед, један дан једна странка, другог дана друга. Али, као што видите, нема никаквих проблема, има неко ко измисли проблем. Али, ја сад не могу да причам ако човек измисли проблем, па онда моли Дачића да му забрани скуп наводно, да не би испала велика брука, па онда се од тога направи велика галама, па онда да ли треба забранити, па онда да ли се прети убиствима. Али, молим вас, то је све велика дијагноза, то нема везе са чињеницама. Па, можете да замислите када Хашки трибунал мора да брани и да каже, молим вас, то нема никакве везе. Месец дана свих телефонских разговара Војислава Шешеља се званично прислушкују. Па, да је употребио иједну реч у телефонском разговору која би асоцирала на то, знате шта би му се десило у Хагу, у Трибуналу, Војиславу. Они морају да бране сада Војислава од Александра Вучића и Томислава Николића. Али ме немојте терати да коментаришем неке несувисле изјаве попут, рецимо, оне Томине, нека Војислав Шешељ дође на оне митинге и скупове где организује крвопролиће. Молим вас. Човек је пролупао скроз. Тотално пролупао. Али молим вас, ако неко не узима лекове а преписано је три пута дневно по један лек па прескочи једну дозу онда иде несувисло понашање а вероватно имају проблема и са заклетвама. Вероватно имају проблема и са заклетвама, али то је њихов проблем, немојте, молим вас, мене. Ја сам за политику, нисам Славица Ђукић, она се бави тим стварима.

Имате ли још неко питање?

Значи, данас ће у 5 сати бити тај наш, завршни митинг у Руми поводом локалних избора у Руми. У Књажевцу је било јуче, прекључе је било у Врњачкој бањи а у понедељак је било у Пријепољу. Све је протекло у најнормалнијем реду, нема никаквих проблема, сале су пуне, интересовање јавности постоји за те изборе, сад како ће која странка да осмисли кампању то је је стварно аутономно. Ја имам неких информација, додуше из медија, у Пријепољу је било малте не пола Владе али они су проценили то, шта сад да радимо. Ја могу само то да констатујем, и Шкундрић је био, и неки други, праве се неке тајне коалиције, неки договори али све је то у границама неког нормалног политичког живота у Србији. Једино код ових који у Хртковцима умају два и по члана, од тога сад желе да направе 2000 чланова. Па немојте од мене да тражите да им ја направим 2000 чланова. Злоупотребили Дачића а ми смо их са говорнице позвали и Дачића, и БИУ и све оне који имају неку информацију о томе да је било нешто што је незаконито нека изађу, нека кажу. Али званично, а не да ми Вучић прича, пустите Вучића. Уосталом, што би ја вама причао о Вучићу, па ви најбоље знате Вучића. Знате колико смо ми имали муке да га смиримо да не прави такве информације. Ево, видите, чим се ослободе радикали одмах постају канцерогени, постају демоктате. Радикали морају да буду увек дисциплиновани у странци и онда су патриоте и иде добро. Чим постану слободни радикали то је опасност.

Новинар: Да ли је требала оволика пауза, да не ради скупштина ни данас, ни сутра или је то било нешто...?

Зоран Красић: Па пауза им је потребна због локалних избора, због пута у Португалију јер је отишла једна делегација у Португалију и потребна им је пауза због ове ситуације настале са овим нашим предлогом да се изгласа неповерење Влади. Значи, ја процењујем да су та три кључна разлога зашто су одредили ту паузу мада никад не могу да схватим ту ситуацију да приоритет имају закони где се у предлогу закона у прелазним и завршним одредбама констатује да ће почети примена тог закона 01. јануара 2010. године. А да нешто што би морало данас да се реши или за два – три дана никако не може да дође на дневни ред. И онда имамо, и онда стварно постоји ова шизофрена ситуација, видите каква је ова ситуација са пасошима. Нови не признају се и малте не и не важе негде, старе више не издају, чекали последњи термин за евентуално предлог закона о изменама и допунама у којима се само мења неки рок и још само фали да кажу опозиција је крива за то. Само фали још та реченица. Тотална шизофренија. И, наравно, неки медији то сада користе. Чим су чули да је ушао тај предлог закона у процедуру они су прво позвали опозицију – да ли сте ви за то да грађани путују у иностранство? А никако да поставе питање шта је чекала Влада годину и по дана да не поднесе, да не уреде те послове. Сећате се која је то афера била око Народне банке, Завода за новчанице која је требала да штампа, па да ли су паре уплаћене, па да ли нису, па да ли су кренули први пасоши, па који су недостаци.... Сећате се јуна месеца и Ђелић је јадник, па свашта је било, али то се заборавља. Зашто? Вест сустиже, вест, вест, вест, оно је већ бајато од пре три месеца, то више нико неће ни да се сети шта је било. И сад је главно да ли ће опозиција да гласа за закон о изменама и допунама закона о путним исправама. А при том нико не поставља питање где сте били годину дана. Ето, где сте били годину дана. Донели сте као епохални закон, решили сте све, увели сте све оне чипове, сигнале, не може да се фалсификује, не може ништа, нико им није представљао никакву сметњу, ништа нису урадили и стварно су довели грађане у непријатну ситуацију. Стари пасоши се не издају, нови негде важе, негде не важе и ако се издају нови много дуго се чека, велике су гужве још само да падне снег и опозиција је крива за стање у држави.

Ето видећете, крајем новембра, почетком децембра, кад падне снег како су метеоролози најавили, Ђелић ће хајмо – хајте да истрчи и каже опозиција је крива, имамо проблема са грејањем. Пао снег. И новинари ће то да објављују данима, главна вест. Знате, ми у скупштини причамо о предлогу за изгласавање неповерења Влади а новинари нас јуре по ходницима и питају шта мислите о овој забрани пушења. Сад ми кажите ко је луд. Имам ја одговор – главни и одговорни уредник.

Ако нема више питања довиђења.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ