Ни говора о развојном буџету

Владан Јеремић: Даме и господо, представници јавног информисања, дозволите да вам се прво захвалим што сте извојили своје време да присуствујете редовној конференцији за новинаре Српске радикалне странке. Тема данашње конференције је буџет Републике Србије, за 2010. годину. О томе ће нешто више говорити моја колегиница Лидија Димитријевић народни посланик, која је иначе и члан скупштинског Одбора за финансије, а моје име је Владан Јеремић. Тема која ових дана заокупља највећи део јавности јесте свакако усвајање буџета за 2010. годину.

Буџет је најважнија ставка, односно сегмент од кога у многоме зависи како ћемо живети у наредној години. И оно што је став Српске радикалне странке је, да је реч о још једном нереалном Предлогу закона. Ми сматрамо да Влада Републике Србије није на адекватан начи уважила реалне макроекономске прилике које се у Србији догађају ево већ 9 година. Иако су нас уверавали да је реч о развојном пројекту, односно развојном буџету, јасно је да о томе нема ни говора. Поготово ако се мало дубље проанализира сама садржина буџета за 2010. годину. Видећете да, поготово на оној приходној страни, да је утемељење на којем је предлагач, односно Министарство финансија, односно Влада Републике Србије градила неко своје размишљање и виђење, апсолутмо не стоји, поготово што се предвиђају приходи, односно практично половина приходне стране је на основу акциза и ПДВ-а. Оно што је још забрињавајуће у том показатењу јесте чињеница да се највећи приход од тих средстава рачуна на основу ПДВ-а од увоза. Знате да је овакав буџет усаглашаван са ММФ-ом, видите да је буџетски дефицитт који је 1.100.000.000 евра, и оно што је наша основан замерка је то да тај пројектовани дефицит неће бити усмераван у привреду, имајући у виду опредељена средства за капиталне инвестиције. Друго, јасно је да је Влада, а то показују све озбиљније анализе, преценила те приходе да би показала да ће мањак остати на ниском нивоу. Шта више, а везано је за причу о буџету, настављају континуитет једне економске политике која се води, а то је политика сталног задуживања.

Ми смо ових дана у Скупштини Србије могли да се упознамо са додатних 755. 000.000 евра на основу разних међународних уговора и споразума што ће свакако додатно отежати ионако прилично низак животни стандард највећег броја грађана Републике Србије. И оно што се упорно избегава, то је чињеница да полако онај грејс период истиче, и да ћемо наредне, 2010. године морати да отплатимо негде око 3,5 милијарде евра на основу кредита који је власт узимала у претходном периоду. Уз оне економске показатеље, који се тичу сталног пада индустријске производње и повећања броја незапослених јасно је да у 2010. години, када је реч о том економском аспекту грађани Србије са оваквом влашћу неће моћи да очекују никакав бољитак. Сада ће колегиница Димитријевић нешто мало више и конкретније око појединих ставки у буџету да изнесе.

Лидија Димитријевић: Даме и господо, буџет за 2010. годину који је најважнији документ економске политике, биће усвојен за који дан. Српска радиклана странка се супротставила усвајању оваквог предлога, а разлози за то су следећи. Намера је власти да потроши 107 милијарди динара више него што може да приходује, што за последицу има ново задуживање грађана Србије. Нема смањења јавне потрошње иако ће у 2010. години доћи до отпуштања запослених у републичкој адмнистрацији а такође и из локалне. То је последица тога што је само у току прошле године запослена читава војска чиновника у државној администрацији, тачније 5.383 лица. Такође, Српска радикална странка ни у ком случају не може да прихвати чињеницу да власт остварује уштеду у буџету, штедећи на исплати накнада за породиљско одсуство и одсуство ради неге новорођенчади. И штедећи тако што ће пензије бити на нивоу као у 2009. години. То неће осетити мали број пензионера, који имају високе пензије, али ће пола милиона пензионера, чија су примања 13.000 динара и мањем од тога бити доведени на ивицу издржљивости. Оно на чему Српска радикална странка инсистира увек када се усваја неки нови предлог закона о буџету, или када се врши ребаланс, јесте смањење превисоких износа средстава која се додељују корисницима за услуге по уговору и специјализоване услуге. Ми смо говорили увек да су то ризична подручја у оквиру јавне потрошње и ту нашу тврдњу потврдио је и државни ревизор у свом извештају о финансиској ревизији завршног буџета за 2008 годину. Утврђене су у том извештају многе неправилности и зато су сви наши амандмани засновани на овом извештају. Ја се вама захваљујем на времену.

Владан Јеремић: Ја бих само још додао, чули сте и од колегинице Димитријевић, оно што је мишљење Српске радикалне странке и што је круцијални проблем, јесте што не постоји одговорност онога што се ради. Сви сте могли путем медија да се информишете, да је Државна ревизорска институција доставила, односно сачинила извештај о финансиској ревизији завршног рачуна буџета Републике Србије, знате да је тим извештајем обухваћено тек неких 27 процената државних органа и да су утврђене бројне неправилности. Међутим, по мишљењу владајуће већине српски парламент није место где би о томе требало да се расправља, и то је само потврда онога што кажемо, а то је да нема одговорности за оно што се ради у држави. А кад нема одговорности онда за последицу имате чињеницу да 700 хиљада људи живи практично на самој ивици сиромаштва, да око 300 хиљада деце не живи животом какавим би требало да живе малишани. Али све је то, опет понављам, последица лоше власти коју грађани Србије имају пуних девет година. Ја вам се захваљујем, ако имате неко питање ми вам стојимо на располагању.

Само још једну информацију, невезано за тему данашње конференције, а то је да је делегација Српске радикалне странке у којој се налазе потпреседник Драган Тодоровић и члан Председничког колегијума надлежан за спољне послове магистар Дејан Мировић отпутовали у Москву где ће учествовати на конференцији на тему Геополитика на Балкану, Србији и Русији у 21. веку. Наша делегација је тамо отпутовала на позив Праведне Русије, једне од две владајуће странке чији је председник Сергеј Миронов, који је председник Доњег дома Руске Федерације. Господин Тодоровић и господин Мировић ће имати више сусрета на највишем нивоу са руководством Праведне Русије.

Ако немате додатних питања ја вам се још једном захваљујем на издвојеном времену.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ