Незадовољство са функционисањем парламента

Вјерица Радета: Даме и господо новинари, Српска радикална странка је веома незадовољна радом Народне скупштине, српског парламента који је, потпуно мимо Устава и потпуно мимо парламентарне праксе у свим савременим демократијама, под директним утицајем Владе Републике Србије. Народни посланици Српске радикалне странке свакодневно указују на ту чињеницу, али нажалост то стање траје и даље. Ми, још увек, у парламенту и зато желимо да подсетимо јавност на то, још увек нисмо почели да расправљамо по дневном реду по којем смо у обавези према Уставу Републике Србије, према Закону за спровођење устава и не успевамо, још увек, да убедимо скупштинску већину да скупштина треба да контролише владу, а не да служи влади како је то тренутно у случају Србије.

Политичка ситуација у држави је изузетно напета. О току преговора нашег, српског преговарачког тима, о коначном статусу Косова и Метохије, у јавности се готово ништа не зна, народни посланици такође не знају ништа. Чујемо свакодневно некакве нове идеје, некакве нове предлоге, не знамо на основу чега чланови нашег преговарачког тима уопште могу да износе било какве идеје када на Скупштини Србије нисмо расправљали о томе, а неопходно је, и ми, такође, свакодневно позивамо, користим и ову прилику да позовем председника парламента да закаже једну седницу парламента која ће бити посвећена искључиво проблемима на Косову и Метохији. Морамо да знамо шта то представници српске стране по белом свету износе, у чије име? Морамо да заузмемо став да Скупштина Републике Србије тачно одреби смернице као што је то и до сада било и да, јер смо ми доносили више резолуција и декларација о Косову и Метохији и преговарачки тим може да се креће само у овиру последње Резолуције која је донета на седници Народне скупштине. Посебно је интересантан овај предлог у једном од низу са којима се, углавном, упознајемо на медијима, овај предлог за некакво продужење рока од 20 година за решавање статуса Косова и Метохије што је за Српску радикалну странку апсолутно неприхватљиво и питамо преставнике српског тима који су се за то залагали – шта Србија добија таквим одлагањем. А одговор је, наравно, Србија не добија ништа, Албанци добијају могу могућност да се за тих 20 година још више оснаже, још више учврсте те своје квази институције, а преостали Срби у том периоду би свакако морали да се иселе са Косова и Метохије. Мислим на Србе који још увек живе тамо, још увек подносе све то што подносе од стране шиптарских и званичних власти, и терористичких организација које се појављују, које попут АНА-е покушавају да заплаше грађане српске националности и све друге неалбанске грађане који још увек живе на Косову и Метохији.

Тражимо, дакле, да заседање српског парламента само на тему Косова и Метохије пошто се приближава тај 10. децембар који, можда и неће бити последњи дан после кога ће се решавати и решити коначно статус Косова и Метохије, али, у сваком случају, јесте дан после којег се очекује реално самопроглашење од стране косовских такозваних власти. Морамо да знамо, ми као држава Србија, шта су власти спремне и шта ћемо да урадимо дан после тога. Из тог разлога мислимо да је неопходно да се што пре сазове седница парламента на којој би тема била само Косово и Метохија.

Даме и господо новинари, данас је са нама господин Мирко Благојевић, српски четнички војвода, који је кандидат Српске радикалне странке др Војислав Шешељ у Републици Српској за кандидата за преседника Републике. Човек који ће за разлику од свих кандидата тамо представити кроз свој програм оно што је најбитније за опстанак Републике Српске, са, пре свега, националног становишта, јер добро знате, и добро знамо, да је стање у Републици Српској веома лоше у смислу да исти они који желе да нам отму Косово желе да униште и Републику Српску и ево у том смислу смо ми, наравно, са нашим пријатељем Мирком Благојевићем, и у Републици Српској му помажемо у кампањи, покушавамо да и тамо Србима кажемо оно што говоримо и овде свим грађанима Србије да је Српска радикална странка једина перспектива за боље дане у Србији и у свим српским земљама на овој територији.

Ево ми смо за данас имали толико, ако имате нека питања ми смо спремни да одговоримо на ваша питања. Изволите.

Новинар: Да ли имате кандидата за в.д. градоначелника и његово име, јел то прошло потребну процедуру?

Вјерица Радета: Не можемо имати кандидата за в.д. градоначелника јер нико не може да га има. Имамо кандидата за председника Скупштине града Београда, а према Статуту онај ко буде изабран за председника скупштине вршиће дужност градоначелника до избора новог градоначелника. Одборничка група Српске радикалне странке већ је представила нашег кандидата, то је проф. др Љубиша Стојмировић, човек који је био преседник општине Звездара прошле године у оном периоду када смо успели да сменимо досовску власт на Звездари. Био је у једном мандату од 1997. до 2000. године народни посланик, редовни је професор београдског универзитета, ожењен, отац четворо деце и мислимо да по свим критеријумима испуњава услове да може врло успешно, и свакако много боље од до сада јединог познатог противкандидата да обавља функцију председника Скупштине града Београда, а самим тим и вршиоца дужности градоначелника.

Новинар: Обележено је 12 година од потписивања Дејтонског мировног споразума , с обзиром да је господин Благојевић ту може ли неке паралеле повући са тренутним дешавањима на Косову и Метохији, има ли то неку узрочно последичну везу?

Вјерица Радета: Наравно, рекла сам већ да исти они који покушавају да нам отму Косово и Метохију покушавају да униште и Републику Српску. Врло је интересантно да имамо Дејтонски споразум који не желе да поштују. С друге стране, имамо Резолуцију 1244 која се односи на Косово и Метохију коју такође не желе да поштују и опет, Српска радикална странка када је у питању Република Српска и Дејтонски споразум је поднела Предлог резолуције српском парламенту. Нажалост, није прихваћено да се о том предлогу разматра по хитном поступку што је било поприлично изненађење с обзиром на чињеницу да се и председник владе и председник Републике Србије врло радо сликају са Милорадом Додиком и да се узајамно рекламирају, и било нам је поприлично чудно да нису прихватили наш предлог. Надамо се да ће се, ипак, о томе расправљати у редовном поступку на једној од наредних седница. То је била наша обавеза, кад кажем наша мислим на државу Србију, јер је Србија један од гаранта Дејтонског споразума и зато смо мислили да треба да предупредимо све ово што се дешава у Републици Српској, све ово што овај високи, како се зове, представник у Босни и Херцеговини, чини да би јасно показао да њима више није стало до опстанка Републике Српске, а посебно је било, рекла бих, чак страшно, оно што смо ових дана чули и прочитали у медијима да се чак и Стипе Месић самокандидује за високог преставника. Замислите да човек због чије политке, усташке политике, јер он је директни настављач политика Анте Павелића због којег је милион Срба протерано из Републике Српске Крајине, да он буде тај који ће да кроји судбину Срба у Републици Српкој. То је за Српску радикалну странку неприхватљиво и ми ћемо све што је у нашој моћи, наравно политичким средствима, да учинимо да помогнемо нашем народу у Републици Српској. Не знам да ли господин Благојевић има нешто још на ту тему, ако имате господине Благојевићу.

Мирко Благојевић: Нема се шта додати овде, рекла је госпођа Радета углавном што је битно, што се тиче високог преставника, односа Међународне заједнице према Републици Српској. Република Српска је као Мадрид у време грађанског рата нападнута из четири правца. То значи из муслиманско-хрватске федерације, Хрватске, Европске уније и Сједињених Америчких Држава. У овом моменту она одлука коју је донео Мирослав Лајчак је, за нас српске радикале, је неприхватљива. Међутим, ми смо се ту јасно определили, али чуди мене да се не ставља на дневни ред Народне скупштине Републике Србије ове Резолуције. То је договор Милорада Додика, Тадића и Коштунице да тако нешто не дође на ред, јер у Мостару је потписана Декларација која би требала да доведе до такозваног смиривања ситуације политичке у Републици Српској, а та мостарска декларација подразумјева укидање Полиције Републике Српске, подразумјева прихватање оваквих Лајчакових одлука какве је он донео и доношење новог устава за Босну и Херцеговину. То је онај априлски пакет уставних промена из 2006. године. Ако се то деси и ако се то догоди ово све се имплементира што је договорено у Мостару, Република Српска више неће постојати.

Вјерица Радета: Ако немате више питања хвала што сте дошли.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ