Нелегална мисија Еулекс на Косову и Метохији

Дејан Мировић: Добар дан, даме и господо новинари. Дозволите ми да вам представим госпођу Љиљану Михајловић, функционера Српске радикалне странке, и господина Драгана Стевановића, посланика Српске радикалне странке.

Тема данашње конференције, као што вероватно претпостављате је долазак нелегалне мисије Еулекса на Косово и Метохију. Пре свега желео бих да вам подсетим на неке чињенице као један увод у нашу причу и разлагање нашег става. Као што знате већ јуче је та нелегална мисија изашла на административни прелаз у Доње Јариње и на прелаз Брњак. Такође као што знате окупирана је полицијска станица у Митровици и у Грачаници, и то све у једном дану. Значи, фактички сте имали прилику да видите да се ради о једној врсти блиц крига. Та паралела није неумесна, јер као што знате и за време нацистичке окупације Србије имали сте такву једну врсту поделе на Косову и Метохији односно на Србију.

Шта је ту главно? Ви као што сте видели, у Скупштини се водила и расправа тог дана између нас, значи Српске радикалне странке као најјаче опозиционе странке, Демократске странке Србије и Нове Србије са једне стране и с друге стране сте имали власт, која је тврдила да се не ради ни о каквој окупацији, већ о мисији која статусно неутрална. Мислим ја, бавим се правом већ скоро 20 година, и нисам чуо да неко може бити статусно неутралан, нити знам шта значи тај појам. Наравно, имали сте прилику да видите и квази-опозициону странку господина Николића, која се уопште није укључивала у ту расправу, а и видели сте његову изјаву у једним дневним новинама, да не треба сувише критиковати Еулекс, јер наводно Русија је подржала то размештање. Наравно, ради се о замени теза, јер као што знате, највиши руски руководиоци су више пута изјавили да Руси не могу бити већи Срби од Срба. И у том смислу ако Србија прихвати нешто што је штетно, што је окупација у самој суштини, зашто би Русија која је већ довољно заоштрила своје односе са Западом улазила у неки нови сукоб због неког ко у суштини, не само што жели да уђе у Европску унију, већ жели да уђе и у НАТО-пакт који је у суштини једна антируска организација.

С друге стране, видели сте и став владике Артемија, који је представник Српске православне цркве на Косову и Метохији, видели сте ту петицију од преко 70 хиљада људи. Дакле, то су чињенице са терена и то је једна врста реалности. С друге стране, ја бих вам цитирао, чисто да видите о чему се ту ради, изјаву државног секретара у италијанском министарству иностраних послова, који је за један дневни лист 20. новембра изјавио да је мисија Еулекса предуслов за признање независности Косова. Можете да проверите. Ради се о најстаријем дневном листу у Србији. Дакле, ако један високи италијански функционер у Министарству иностраних послова то изјави, онда вам је јасно ко је у праву, да смо у праву ми који тврдимо да је то почетак окупације Косова и Метохије.

С друге стране, приметио бих да се ради о једном идеолошком проблему, јер ви имате власт која ради против себе, и у економском, и у политичком и у националном смислу, због некаквог сна о Европској унији, а та иста Европска унија финансира тај Еулекс у року од 16 месеци са 205 милиона евра. То је веће него цела приступна помоћ Европске уније Србији за годину дана. Е сад ви видите, који су приоритети Европске уније. С друге стране имате, ја ћу слободно да кажем, сулуду идеју, у тренутку када имате финансијску кризу која разара скоро читаву економију светску, да се примењује једнострани уговор, прелазни споразум. И самом применом тог прелазног споразума, српски буђет губи преко 200 милиона евра, ако не и више. И ви сада имате једну демагогију, не знам, треба отпустити, не знам возаче, треба кафе куварицу у Народној банци Србије, а имате, само једним потписом пера, губите 200 милиона евра у буђету Србије.

Дакле, ради се о једној идеолошкој заслепљености, о не схватању модерне економије, модерних глобалних односа у свету, све због, некакве бриселске идеологије и могу рећи да Српска радикална странка неће пристати на ту замену теза. Ми за разлику од некаквих групација које имају флоскуле и Исток и Запад као да господин Буш и Медведев не могу сами да сарађују, него им треба неко одавде из Београда. Ми имамо јасну алтернативу, јасан програм, и у вези Косова и Метохије и у вези надолазеће економске кризе. Која је то алтернатива? То је алтернатива, сарадња са Руском Федерацијом, пре свега, у одбрани Косова и Метохије. Јер видите, ако један тако мали народ као што су Осетини, Јужна Осетија има 70 хиљада, ако су се определили да их штити један моћан савезник и успели су да изборе своје националне интересе, упркос томе што је Грузија била наоружавана од НАТО-а, слично као Хрватска 1995, зашто ми то не би урадили као највећи народ на Балкану. Наравно, не позивам ни на рат, ни на било какве сукобе, него мислим пре свега на економску и политичку приоритетну сарадњу са Руском Федерацијом. У том смислу хтео бих да напомене још једну ствар, да та подршка Руске Федерације није безусловна, већ је заснована на следећој чињеници. По свим истраживањима која су вођена у Руској Федерацији око 80 посто јавног мњења је за, безусловну подршку Србији у вези Косова.

Е сад ви видите, извуците сами закључак из тога. У том смислу, тражимо заседање Скупштине у вези Еулекса, у вези изјаве господина Солане да ће се тек у наредним фазама европске интеграције поставити питање Косова, и тражимо једну јавну расправу на кључно питање. Да ли Европска унија отима наш део територије? Да ли ће се зауставити само на Косову и Метохији или ће се наставити у вези јужне Србије и у вези Статута Војводине? Да ли нам је у економском смислу корисно да уђемо у Европску унију или је супротно као што сте видели на примеру Пољске, Бугарске и других земаља које су доживеле финансијски, економски и политички крај, када су ушле у Европску унију. У том смислу, ми ћемо наше деловање прилагодити раду парламента и изнећемо све ове захтеве на седници која треба ускоро да буде заказана. Ако имате неких питања, изволите.

Новинар: Да ли имате неке информације када ће седница бити заказана, с обзиром да има и ова седница о поверењу Влади, и седница о буђету?

Дејан Мировић: Па видите, управо се ради о тој седници, коју сте рекли, за поверење Влади. Имамо неке незваничне информације али сматрамо да је то неозбиљно и да је та седница закаснела, јер као што сте видели 9. децембар, који ће бити записан црним словима у историји Србије, је већ прошао, тако да у сваком случају мислим да се власт понаша неодговорно, да је водила тајне преговоре неодговорно и да се боји јавне расправе у парламенту. Што се тиче ове друге седнице, морам рећи да је срамно да се буђет усваја не због наших грађана, него зато што је ММФ који као што сте чули чешког председника Клауса, превазиђена институција која, као што је рекао господин Филип, више штети него што користи, је поставио неки наводни рок од 19. децембра. А посетићу вас на још једну чињеницу, да ми још увек плаћамо дуг такозваног Косова ММФ, иако знани акционар ММФ-а, Сједињене Америчке Државе тврде да је Косово независно. Па сад ви видите ту апсурдност целе ситуације. Да ли има још неких питања? Ако нема, ја вас поздрављам.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ