Наставља се победничка кампања СРС

Томислав Николић: Даме и господо новинари, данас бих да се фокусирам на две теме међусобно повезане, али из различитог угла гледане. Став Српске радикалне странке је да сваки споразум, на основу резолуције Народне скупштине Републике Србије, који Влада Републике Србије или министри овлашћени од владе потписују са било којим међународним организацијама, државама, приватним фирмама из иностранства мора да садржи одредбу како уговор замишља Републику Србиjу. Да ли је замишља у складу са Уставом Републике Србије, као територију недељиву са Косовом и Метохијом у свом саставу или је замишља на неки други начин. Ово зато што Демократска странка прирема споразум Демократске странке и Европске уније о прикључивању Демократске странке Европској унији. Прво, тај споразум уопште није споразум који Република Србија потписује, никада неће бити на дненом реду Народне скупштине Републике Србије зато што Влада Републике Србије не потписује тај споразум. То је очигледно.

Даље, ако је споразум са Европском унијом, онда је нетачно да је то споразум који се односи на Косово и Метохију. Европска унија је признала независност Косова и Метохије. Европска унија није Србији понудила споразум какав је понудила Кипру. У коме се Европска унија бави суверенитетом Кипра и каже – Кипар ће бити члан Европске уније и са оним делом територије који тренутно не контролише влада у Никозији.

Српска радикална странка ће ове услове поставити и после избора као владајућа политичка странка када на дневни ред буду дошли и такви споразуми. Споразум о коме сви говорите и пишете је маркетиншки трик Демократске странке, али многи медији једва чекају маркетиншке трикове Демократске странке. Многе медије не интересује сиротиња у Србији, криминал у Србији, мито и корпуција у Србији, уништавање српских банака, финансијског сектора, привреде, пољопривреде. Многе медије интересују само спекулације који стижу из штаба Демократске странке. Нас више немој ни да питају о том споразуму. Онај ко га потписује нека о њему и размишља. Други проблем на који вам указујем је проблем страних улагања. Утркују се медији да објаве став Демократске странке како ће Србија бити у изолацији уколико победи Српска радикална странка. Не утркују се да питају Демократску странку зашто не жели да потпише споразум о сигурности страних улагања који је Српска радикална странка предложила Демократској странци и Деморатској странци Србије. Ја чак предлажем да одржимо седницу Народне скупштине Републике Србије са две тачне дневног реда, ратификација гасног споразума, енергетског споразума са Руском Федерацијом и резолуција о сигурности страних улагања до 11. маја и улагања после 11. маја. И да онда видимо ко у ствари жели да спречи страна улагања, а ко не. Ми не прихватамо оптужбе да смо против страних улагања. Ми не прихватамо оптужбе да бисмо желели да изолујемо Србију. Ми хоћемо Србију да извучемо из изолације. Србија је данас у својеврсној самоизолацији. Од 5. октобра 2000. године до данас политичко руководство Србију тера у изолацију на само један пут, на пут према Европској унији за који нико не зна да каже када ће бити готово и за мишљење немачког амбасадора који нам је искрено рекао да до 2025. године уопште на то не рачунамо, а није нам ни рекао када можемо на то да рачунамо. Нема изолације ако Српска радикална странка нуди сарадњу са Русијом, Кином, Индијом, Азијом, арапским светом, афричким светом, Латинском Америком и Европском унијом са само једним малим јединим условом да Европска унија преговара са Србијом, а не са делом Србије. Да Европска унија не преговара само са политичким странкама које су спремнe да Србију виде као један део данашње Србије.

Ми настављамо своју победничку кампању. Потпуно смо задовољни реакцијама грађана, одзивом грађана на нашим митинзима. Једина смо политичка странка која се у Србији тренутно усуђује да одржи митинге на отвореном и да прикаже број грађана који се том позиву одазове. Наше поруке су потпуно јасне, прихватљиве и потпуно препознатљиве и јасне. Велике теме око којих се Влада посвађала и које би желела да нам наметне као једине теме за ове изборе имају наш одговор у две реченице, све остало је оно од чега бежи и Тадић и Коштуница. И многи медији који беже да говоре о сиротињи у Србији и говоре искључиво о томе какав ко став има према Европској унији. У односу на Косово и Метохију ми не смемо да имамо различите ставове, ми морамо да имамо ставове које прописује Устав Републике Србије. А Устав каже да нема Србије без Косова и Метохије.

То је све што смо ми припремили за данас. Ја бих волео да ово буде тема вашег извештавања, ово је ипак предизборна кампања, ово није обична конференција за штампу, ви извештавате о ономе о чему бисмо ми волели да ви извештавате, а не о ономе о чему би волели да извештавају велики мафијаши или велики тајкуни или изборни штабови других политичких странака. Ја вама не намећем теме о другим политичким странкама и зато не прихватам да ми намећете теме о другим политичким странкама. Овде свако води своју камапњу изузев оних који воде прљаву кампању.

Изволите, ако имате питања.

Новинар: Ја имам три. Прво, рекли сте да споразум који потписује Демократска странка са Европском унијом није споразум који потписује Европска унија са Србијом? Њега може да потпише председник Владе?

Томислав Николић: Које владе?

Новинар: Техничке владе.

Томислав Николић: Па, да ли постоји техничка влада. Ми немамо владу, ми имамо владу која може да обавља само оно што је до сада донето, да спроводи уредбама законе који су донети. Ми немамо владу која може да се упусти у преговоре са Европском унијом. Имамо бившег потпредседника владе, па и ја сам вам неки бивши потпредседник владе. Могао бих и ја да преговарам сад и да терам скупштину да ратификује овај споразум. Тај ће вам споразум проћи као гасни споразум. Тадић је на неколико дана пред изборе трчао у Москву да га виде са Путином, а данас одбија да ратификује тај споразум. Тај споразум би требало да послужи као прича – ево ми хоћемо у Европску унију, а неки други неће. Хајде да видимо да ли Србија хоће, то се зна ако Народна скуштина жели, а не ако жели Ђелић.

Новинар: Друго, предлажете да се одржи седница скупштине са ове две тачне дневног реда, како, скупштина је распуштена?

Томислав Николић: Да, али у Уставу пише да скупштна која је распуштена има право да обавља неодложне послове. Значи, може да сазове седницу на којој ће да ратификује споразум. Ако то неће председник скупштине довољно је да се окупи 126 посланика у сали. Скупштину чини 126 посланика, а не председник. Не онај који је у Холандији изјавио да су Срби били највећи злочинци у овом рату.

Новинар: Треће је питање, да ли је тачно да се Војислав Шешељ и Коштуница чују телефоном?

Томислав Николић: Ја немам таквих информација, ја не прислушкујем ничије разговоре. Ја имам контакте са Војиславом Шешељем, о томе нисмо разговарали. Онај ко каже да су разговарали Коштуница и Шешељ мора да наведе извор. Можда може да каже да сте и ви јуче са неким разговарали, можда и вас прислушкују. Да ли је то дозовљено? Чак и код највећих злочина не могу да се у истражном поступку и у доказном постпуку користе тајно прислушкивани разговори. А ја сам убеђен да тих разговора између Шешеља и Коштунице није било. И зато молим министра одбране да нам да транскрипт тих разговора. Нека он прича шта су они разговарали. Нека вам да текст да видимо тачно шта су разговарали. Он је министар одбране, он брани земљу.

Новинар: То значи да није постигнут договор о влади Српске радикалне странке и Демократске странке Србије?

Томислав Николић: Ја на ту тему никада нисам имао разговоре са Војиславом Коштуницом. Чак ни са Шешељем, али сам са Шешељем имао разговор на тему да не будемо оштри према онима који према нама нису оштри. Пошто Војислав Коштуница не спроводи оштру кампању према Српској радикалној странци и ми не спроводимо према њему. А неко ће морати да направи владу. Није срамота правити са Демократском странком Србије владу. Или је то срамота само ако ће радикали, а није срамота ако ће Демократска странка. Знате, када је нешто срамота онда је то универзална срамота.

Новинар: Могу ли још једно питање. Вама није чудно да Демократска странка Србије, односно коалиција са Новом Србијом, на својим предизборним митинзима никада не прозива Српску радикалну странку?

Томислав Николић: Па кога је молити није га љутити. Могу да вам рецитујем народне пословице.

Новинар: Па немојте, само ми реците ко ту кога моли.

Томислав Николић: Ја вам кажем, народ лепо каже. Ако хоћете с неким да сарађујете немојте да га љутите, ако нећете наљутите га слободно. Ја претпостављам да грађани Србије очекују сарадњу између радикала и ДСС-а после избора. Ја не видим шта друго очекују грађани Србије. Јер код жутих ко може да сарађује већ је на листи. Жути више немају кога, све су узели што је могло и Чанка, и Вука Драшковића, баш су се скупили онако лепо. Ко би још ушао ту, хајде можда ви знате. Можда нека политичка странка из Црне Горе, ви познајете ту сцену добро. Ја мислим да ћемо ми, наравно, покушати сами да формирамо владу, али да имамо с ким да разговарамо после избора о влади.

Новинар: Господине Николићу, пре неки дан је објављен податак од Института за економске науке да је Србија у овом тренутку задужена са 27 милијарди...

Томислав Николић: До 30 милијарди.

Новинар: Да. Сукцесијом 2000. године Србији је одређен дуг од 4 милијарде, што значи да је задужена од 2000. године са 23 милијарде. Председник Тито је задужио СФРЈ са 24 милијарде и изградио земљу. Да ли ваш економски и финансијски тим има решење да се тај дуг и на који начин врати?

Томислав Николић: Ја сам пре три недеље на конференцији за штампу рекао да је погубна економска политика коју је ДОС спроводио, а која може да се сведе на две три речи: Продај и задужи се. Или смо продавали или смо се задуживали, то је била економска политика за ових 8 година. И сад смо ту где јесмо, да нам чак и председник Републике каже да ако не узимамо нове кредите да нам прети економски колапс и прети нам аргентински сценарио. Ми смо презадужена земља, и ви то осећате сваког дана, ми буџет пунимо потрошњом, а не производњом, и због тога нам сад поново дају олакшице на кредите, да бисмо се што више задуживали, да што више пореза уђе у буџет да би господа министри који себе представљају за најбоље економске експерте у свету могли да троше наш новац. Ја не бих да се ово сломи, али веома је близу тога. А можда је и потребно да дође до отрежњења, можда је потребно да станемо пред зид и кажемо да даље више нема. Ми смо безмало у дужничком ропству, ми толико дугујемо да су економисти који воде земљу спремни да прихвате услове отцепљења територија да би ти дугови били или пролонгирани или отписивани. За све то време дугови нису отписивани нашим банкама, и нашој привреди, искључиво је држава користила отписивање дугова, због тога немамо банке, због тога грађани узимају кредите по највишим каматним стопама у Европи, због тога се форсира узимање кредита, ево Народна банка је поново укинула депозите на узимање динарских кредита, очигледно је да је дошло до слома економске и монетарне политике у Србији, а да ће то грађани осетити на својим леђима.

Новинар: Да ли ваш економско финансијски тим има неке планове како да то реши?

Томислав Николић: Ви знате да само радом и производњом, више нема задуживања.

Новинар: А да ли ће досадашњи носиоци ове погубне политике одговарати за то?

Томислав Николић: Пустите то, да о томе да ли ће неко одговарати или не – нек одлуче судови. Ја заиста не могу да вам кажем да ли ће неко да одговара или не, али свако ко ради и греши, и кад свесно греши треба да зна да га чека нека одговорност, а мислим да је овде учињено много свесних грешака из којих су појединци и интересен групе имали велику корист и да ће тиме морати да се позабаве судови а ја им желим да се одбране сви.

Новинар: Извините, још само једно питање, да се вратим на сами почетак, остало ми је нешто нејасно, можда само мени, да ли сте ви против потисивања овог споразума чак и ако садржи ову одредбу да је Косово део Србије или сте против потписивања чак и ако садржи ову одредбу, у оквиру мандата техничке владе?

Томислав Николић: Па не може, овај споразум до 12. маја не може нико да потписује какав год да је, јер не може неко ко није влада да оставља баласт некоме, не може да задужује, јер то је неко задуживање, и зато је сакривен од вас тај споразум, или сте га ви већ прочитали, ако знате, хвалите га у новинама, хвалите му одредбе, ако не знате немојте да га фаворизујете превише, сачекајте тај 12, 13. мај, до 15. ће можда бити формирана влада. А зашто би та влада преузела обавезе некога ко више није власт? Некога ко је рекао нисмо више на власти, не слажемо се идеолошки по основним питањима, почели смо да се прегласавамо сваког дана на Влади, а ко је тај ко је поднео оставку, Влада је пала, а он сад хоће да води државну политику? Ово је смешно кад кажу министар, председник Народне скупштине итд, па нема тога више, људи. Ви лажно представљате људе. Коштуница није председник Владе, каква Влада која се телефонски састаје?! Он је можда оператер негде у некој пошти. Пошаље свим министрима поруку: Изјасните се о тачки један, два, три...не виђају се. Како, па то је најозбиљнији посао. Да се разумемо, ја нисам против преговора о сарадњи са Европском унијом, нисам против сарадње, нисма против приступања Европској унији, да ли је Европска унија за све ово за шта сам ја? То мора да буде јасно, ако представљамо Србију, да ли је Европска унија за то да Србија уђе у Европску унију? Ако јесте, идемо, ако није, ако је да уђе Чачак а да не уђе Нови Пазар, да уђе Пирот а да не уђе Нови Сад, па ко уђе тај ко ће то да потпише? Свако ко жели да део територије Србије уведе у Европску унију мора да прво промени Устав, а да би променио Устав мора прво да распише референдум, а на том референдуму 50% уписаних мора да буде за промену Устава, мислите да је то могуће? Ја сам апсолутно убеђен да више ниједан референдум неће одвојити Косово и Метохију од Србије.

Хвала вам.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ