Напад на Николу Шешеља

Дејан Мировић: Даме и господо новинари, хвала што сте дошли у овако великом броју. Са мном су посланици Влада Јеремић и Драган Стевановић. Има неколико тема о којима бисмо желели да вам говоримо. Пре свега, вероватно вас то и највише интересује, ово дивљачко пребијање господина Николе Шешеља, који је отац двоје малолетне деце, и који нема никакав кривичан досије. Реч је, дакле, о једном исправном грађанину. Ми се нећемо мешати, али ћемо надгледати рад надлежних органа. Већ видимо да су предузети неки кораци, али пре свега желимо да се утврди да ли је то било дивљање појединаца у полицији или иза тога стоји некаква политичка позадина, која има за циљ да постигне још неке циљеве злонамере. Друга тема је заседање Парламентарне скупштине Организације договора о колективној безбедности, која је одржана 27. октобра у Петрограду. Тамо су били позвани, као што знате, представници наше власти, и свих политичких партија који су заступљени у парламенту. Али, дошло је до политичко-правног скандала, јер власт је покушала да минимизира званичан позив те организације, организације која је  заседала под председавањем Бориса Гризлова, председника руског парламента. Реч је о  једној врсти безбедносне организације, може се рећи да је то једна врста руског одговора НАТО пакту, јер ту је укључено седам држава. И ако су власти тако спремне да на сваки позив или миг НАТО пакта отрче у Брисел, овде су показали једну немарност и поново су, ја морам да употребим тај израз, обрукале нашу земљу пред органима Руске Федерације. Инсистирамо да се не ради ни о каквим војно-техничким маневрима, они су одржани пре неколико дана у Руској Федерацији, већ о заседању Парламентарне скупштине ОДКБ, где Србија има позив да буде посматрач и то није ништа противно формално утврђеној политици неутралности Републике Србије. Скренуо бих вашу пажњу на изјаву немачког амбасадора, која све говори и не треба је посебно коментарисати, него само рећи да му треба честитати на искрености када је рекао да је услов за Европску унију и улазак у НАТО пакт, и да су то два повезана процеса. Трећа тема коју желимо да истакнемо на овој конференцији је, нажалост, у условима док наши грађани, пензионери умиру од глади, као што смо видели у појединим новинама, поново је под ултиматумом ММФ-а повучен из процедуре био Закон о пензијско-инвалидском осигурању, и поново је под ултиматумом ММФ-а дошло до тога да ће се терет кризе пребацити на најсиромашније, на оне људе који су са најмањим приходима, и који врло тешко живе, а то су пензионери. Српска радикална странка је у овом смислу врло принципијелна и захтева одбацивање тих захтева ММФ-а у вези с пензијама, и прекидање преговора са ММФ-ом, јер је ово најбољи доказ да ММФ нема добре намере према Републици Србији и њеним грађанима. Ако имате неко питање, изволите.

Новинар: Хоћете ли нам рећи какво је здравствено стање Војислава Шешеља у Хагу? На прошлој конференцији у недељу је речено да ће господин Шешељ бити оперисан. Да ли се зна када ће бити операција?

Дејан Мировић: Нажалост, не зна се тачан датум операције, наводно из безбедносних разлога. Иако не постоји никаква опасност да ће се нешто десити приликом транспорта ка болници, међутим, то је процедура и ми не залазимо у њихове разлоге, а очекујемо да је могуће сваки дан да дође до операције. Очигледно је да брига и пажња коју је Руска Федерација, не само у Савету безбедности већ и у неким другим моментима, усмерила ка Војиславу Шешељу показује да Војислав Шешељ није сам, и да постоје пријатељске државе у свету које брину о његовом положај у Хашком трибуналу, а са друге стране, то вам говори колико је овде присутан патолошки страх од Хашког трибунала и Европске уније. У Уставу Републике Србије постоје одреднице да су људска права изнад свега, а када упоредите, са једне стране, обавезе према Хашком трибуналу и кршење људских права, онда вам је јасно да би једна нормална држава и власт пре свега бринули о људским правима свог грађанина у Хашком трибуналу. Ако немате више питања, хвала вам.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ