Љубеновић: Најгора влада у историји Србије

Томислав Љубеновић: Данас је дан када Српска радикална стрaнка, тачније одбори Српске радикалне странке у читавој Србији изражавају протест против усвајања Предлога резолуције Владе и председника Србије о принципима за преговоре са Приштином. (О том се предлогу тренутно води расправа у Народној скупштини и вероватно ће бити и усвојен)

Данас је руководство Српске радикалне странке заједно са својим народом на улицама, на забрањеном скупу испред институција у Београду у којима се наставља урушавање националних интереса српског народа и територијалног интегритета Републике Србије.

Градски одбор Лесковац, јабланички окружни одбор, као и остали одбори СРС у читавој Србији преносе став руководства да Српска радикална странка категорично одбацује понуђену резолуцију Владе Рапублике Србије и председника Републике Србије о принципима за преговоре са Приштином.

Наиме, текст који је упућен Скупштини потпуно је  другачији од оног с којим је Томислав Николић упознао и српску јавност и Србе са Косова и Метохије. Потпуно је очигледно да је све оно што су представници Сједињених америчких држава и Европске уније замерили када је изнета ова платформа у јавност потпуно нестало из овога документа.

Када погледамо првобитну платформу, ту се каже, пре свега, да међународне организације, међународне војне и цивилне мисије које се налазе на Косову и Метохији од 1999. до данас не испуњавају велики број обавеза које произилазе из одредби којима се регулишу права грађана и државних органа Републике Србије. Другим речима, оне не испуњавају било шта што је у корист српског народа и српске државе, што је било садржано у резолуцији 1244 и свим документима УН.

Друга ствар: избачена је чињеница која је била у првој платформи да Србија ужива стабилну подршку две сталне чланице Савета безбедности Уједињених нација, то су Русија и Кина.

Важно је истаћи и то да је одбачен први принцип да „ништа није договорено док све не буде договорено“. У првобитној платформи председник Републике је рекао да Влада Републике Србије у циљу заштите државних интереса не постиже даље парцијалне договоре са привременим институцијама у Приштини у оквиру тзв. техничког дијалога, због тога што они воде промени стања на терену у корист привремених косовских институција и слабљењу преговарачке позиције Србије, као и потенцијалној дестабилизацији безбедносних прилика.

Српска радикална странка  поставља питање: шта се у међувремену, а прошло је свега неколико недеља од првобитног текста платформе, променило? Званични државни документ још увек није усвојен - о чему је онда и на основу којих критеријума преговарао председник Владе Ивица Дачић са шиптарским терористом Хашимом Тачијем?

Било која странка која не буде гласала противпонуђене резолуције (не рачунајући, наравно, нпр. ЛДП која можда неће гласати зато што за њих ова резолуција није довољно оштра, они би се одмах декларативно потпуно одрекли Косова и Метохије), пре свега мислим на Демократску странку Србије, свакако се не може убрајати у патриотске странке на политичкој сцени Србије.

Устав Републике Србије, Члан 1, каже да је „Република Србија држава српског народа и свих грађана који у њој живе“. Овом резолуцијом се по први пут Срби са Косова и Метохије своде на ниво националне мањине, односно, како они то кажу, националне заједнице. Пошто се резолуција састоји од 6 тачака, већ у првој пише да је циљ разговора стварање предуслова да српска заједница и друге националне заједнице на подручју Косова и Метохије буду у могућности да јачају, расту, живе у миру и сигурности. 

Српска радикална странка подсећа да је у јавности прошло незапажено то да се у првој тачки каже да се Влада Републике Србије овлашћује да настави са имплементацијом већ постигнутих споразума – за које и сам Томислав Николић у претходној платформи каже да воде ка независности Косова и Метохије и да су сви одреда били штетни за интересе Републике Србије и српског народа.

Следеће што пише у тексту резолуције је да разговори са представницима Приштине и сваки договор који буде постигнут треба да дају допринос европским интеграцијама Републике Србије. 

О овоме су српски радикали много пута говорили, да су приче представника власти да се неће одрећи Косова и Метохије зарад Европске уније- само празне приче. Овом резолуцијом пале су у воду. Српска радикална странка је упозоравала, и то је чинила годинама, да је фактичко признање независности Косова један од услова који ће свакако бити наметнут Републици Србији – о чему сада све више и отвореније причају представници политичких странака у Београду.

Још једном се показује да сви једно причају док су опозиција, а да је једина опозиција у Народној скупштини била Српска радикална странка и да је ово, сигуран сам кратко одстуство Српске радикалне странке из Народне скупштине у великој мери обесмислило парламентарни живот Србије.

Ми смо потпуно сигурни да ће резултат овог мртвог слова на папиру – то се сада већ отворено може рећи – бити даље одрицање од националних интереса српског народа и Републике Србије. Истовремено смо убеђени да ће на ванредним републичким изборима до којих свакако мора доћи у овој години, грађани исказати много више поверења Српској радикалној странци, која је увек била доследна ономе што каже и увек била спремна да каже истину.

На крају ћу само подсетити на прву ствар коју је тренутна власт урадила: повећање ПДВ-а са 18 на 20%. Колико тешко живи огромна већина становника, а нарочито код нас на југу, заиста нема потребе да посебно говорим. Довољно је да свако од нас када изађе на улицу се осврне око себе. Слика говори више од било којих речи.

Још једна у низу катастрофалних ствари била би данашње усвајање Резолуције у Народној скупштини. Онда ће ова Влада себи ставити печат: најгора у историји Србије!

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ