Куповином гласова до власти

Бранислав Ранкић: Даме и господо новинари, ово је редовна конференција Српске радикалне странке. Прво што имам да вам саопштим је да Српска радикална странка није задовољна резултатом који је остварила на изборима 20. јуна. Додуше, изборни резултати нису коначни с обзиром да се на два бирачка места избори понављају. Сачекаћемо недељу, 27. јун, па ћемо после тога на конференцији изнети наше генералне ставове.
Ми нисмо задовољни пре свега начином на који су се избори одвијали, изборном процедуром која је грубо кршена, али и огромним неправилностима које су пратиле изборе 20. јуна. Оно што је било недопустиво, а на шта нико није могао да реагује, то је била ситуација у којој су подмићивани бирачи, ситуација у којој су на самим бирачким местима дељена материјална добра, новац бирачима, и тако даље, и у таквој ситуацији ми нисмо, заиста, политички били спремни да учествујемо пуним капацитетом у таквој врсти избора. Наиме, став Српске радикалне странке је да никада нећемо куповати гласове, без обзира докле ћемо на овај начин моћи да се бавимо политиком. За нас политика губи смисао оног тренутка када је могуће купити бирача. За неке друге странке то постаје једини смисао политичког деловања у недостатку идеологије или страначког програма.
Ја бих волео да 27. јуна бирачи на бирачким местима 9 и 35 одоле притисцима које су имали и које ће, претпостављам, поново имати, и да искључиво по савести гласају на основу онога што су имали прилике да виде у предизборним кампањама, и ако се то деси, ми се не бринемо за резултате Српске радикалне странке. Уколико поново притисци буду тако јаки или надокнаде за глас тако високе да бирачи не могу да одоле, за нас се доводи у питање легитимитет целих избора. Избори се понављају на два бирачка места, али објективно могли су се поновити на 22. Нема практично бирачког места на коме није било разних притисака, или на бирачке одборе или на бираче. Због једне ситуације ми подносимо пријаву Управном суду у Београду. Десило се нешто што се никада да изборима није дешавало - да са једног бирачког места материјал стиже у два различита аутомобила и да се после тога комплетира у Општинској изборној комисији и да ОИК такве изборне резултате прихвати. Ради се о Доњој Белој Реци, и то је за нас неприхватљиво. Једноставно, то је кажњиво. Али, очигледно је да је ситуација таква да је свима због нечега стало да се што пре стави тачка на ове изборе и да су једноставно људи, срећући се са овом бруталношћу, па и Општинске изборне комисије, пожелели да се на било који начин то заврши, само да више не учествују у овоме што је поражавајуће не само за општину Бор него за демократију у Србији.
Како год буде, па и ако не пређемо цензус, ми, после избора 27. јуна на ова два бирачка места, настављамо да се бавимо политиком, односно нашим страначким програмом и идеологијом коју странка има, и то нам нимало неће бити хендикеп да се озбиљно бавимо овим послом као што смо и до сада радили. Они који мисле да у јавном животу треба да учествују тако што ће куповати бираче и третирати их као робу, нека то раде, ја сам убеђен да ни то неће моћи да раде дуго. Видите да је данас, после 5-6 година, потпуни бесмисао доживео „сигуран глас“, да данас то практично престаје да важи, али се уводе нови системи - куповина бирача и подмићивање. У таквој ситуацији, ми се не можемо високо котирати јер тиме не желимо да се бавимо. А они који су продали или су принуђени да продају свој глас, ја се најискреније надам да ће наредне четири године моћи од тога да живе, отприлике би толико требало да траје власт када се формира. Ја сам имао толико. Ако имате неко питање, изволите.
Новинар:
За коју странку имате информацију да је куповала гласове?
Ранкић:
За све странке осим Социјалистичке партије Србије и Српске радикалне странке. Имам изјаве бирача, имам изјаве људи који су учествовали у томе. Све странке су се бавиле куповином гласова. Неки су давали новац, неки материјална добра. За Српску радикалну странку знам да није, претпостављам да нису ни Зелени, немам податке да је Влашка демократска странка Србије то радила са својом коалицијом, и тако даље, али ови остали су радили, и то зна читав Бор.
Новинар:
Колико вам је још гласова потребно да бисте прешли цензус?
Ранкић:
Према подацима ОИК-а, око 120 гласова. Али вам ја опет понављам да за нас избори, што се тиче изборних резултата, нису спорни. Споран је легалитет тих избора. Спорно је брутално кршење Закона о локалним изборима и многих других закона. Вероватно има елемената свега и свачега у тој прљавштини - једина нам је сатисфакција што у томе нисмо учествовали јер је то за нас неприхватљиво. Могу вам пренети разговор од понедељка са председником странке, Војиславом Шешељем, пошто се сваки дан чујемо откако су расписани избори. Дословце је рекао: Ранкићу, чак да глас кошта један динар, ми не смемо купити ниједа глас. Никад и ни у једној ситуацији. Јер онда губи смисао наше бављење политиком и губи смисао вишестраначки политички систем, губи смисао уопште демократија у Србији. Значи, ми морамо истрајати у томе. Када бисмо 1000 гласова могли да купимо за 1000 динара, то нећемо да радимо. А на овим изборима је тако излицитирано да је отприлике 1500 динара био глас, при чему претпостављам да су шефови који су могли да изведу по 20-30 људи, онима којима су плаћали гласове давали по 1000 динара, а 500 задржавали за себе. Видите како је жалосно кад о томе причате отворено, са новинарима који то такође знају јер су учествовали активно, пратећи предизборну кампању, и имају и сами доста изјава о томе да су се заиста гласови куповали као никада до сада. Ако нема више питања, хвала.

 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ