Космет и ЕУ нису одвојена питања

Немања  Шаровић: Даме и господо новинари, јуче је, приликом посете Будимпешти, министар иностраних послова Србије Вук Јеремић изјавио да свако ко мисли да би Србија, уколико би била приморана да бира између Европске уније и Косова и Метохије, изабрала Европску унију, греши.

Српска радикална странка констатује да по правилу када нас неко од челника Европске уније понизи, јасно стави до знања да од придруживања Европској унији нема ништа заједно са Косовом и Метохијом, уследи оваква бомбастична изјава Тадића, Јеремића или некога другог од челника актуелног режима, која је превасходно намењена јавности Србије. То су изјаве које служе за домаћу употребу, али које, барем што се челнике Европске уније тиче, немају апсолутно никакву важност.

Ми постављамо питање да ли је Министарство спољних послова икада уложило било какав протест када су челници Европске уније и водећих држава Европске уније које су признале Косово и Метохију посећивале део Србије, односно нашу јужну покрајину Косово и Мертохију, и тим приликама давали изјаве да је, попут Бернара Кушнера који је то такође поновио приликом недавне посете, да је независност Косова и Метохије, односно Косова, како га они називају, неповратан процес и да ће Србија морати успоставити добросуседске односе са Косовом и Метохијом. Свака таква изјава и свака таква посета, без одобрења и без договора са властима у Србији, је својеврстан дипломатски скандал, па ипак ниједнога тренутка нисте могли чути осуду било кога од наших челника, а поготову незваничан протест наше дипломатије због таквог односа челника Европске уније и челника водећих држава Европске уније. Они, наравно, упућују домаћој јавности поруку да Србија неће ући у Еврпопску унију без Косова и Метохије, само се поставља питање како ће то Косово и Метохија са Србијом у Европску унију ако по изајавама челника Европске уније Косово припада реду држава које ће последње ући у Европску унију јер у овоме тренутку не испуњавају ни минимум услова за тако нешто.

Ја постављам питање и Влади Републике Србије, председнику Тадићу, министру Јеремићу, да ли постоји план придруживања Европској унији за Косово и Метохију, јер је очигледно да у мапи пута која постоји за Србију, да та мапа пута не важи за нашу јужну покрајину. Вама је јасно да визна либерализација, која је својеврстан преседан, која је дата само делу  Републике Србије, представља својеврсну дискриминацију грађана Косова и Метохије који су у складу са Уставом Републике Србије пуноправни грађани ове земље. Наравно, поставља се и питање да ли ће и Србија бити примљена целовита и да ли је могуће замислити ситуацију у којој Србија, централна Србија, испуњава услове Европске уније док Косово и Метохија то не чине, а да када дође време за пријем Србије у Европску унију, да ће Србија бити примљена целовито. То је оно у шта Тадић и Николић, предводници те проевропске политике у Србији, покушавају да убеде грађане, али што је потпуно незамисливо.

Челници Европске уније јасно су рекли у више наврата, ја ћу вам и прочитати неколико тих изјава, да је услов за европске интеграције успостављање добросуседских односа са Косовом. Може ли Србија успоставити добросуседске односе са својом покрајином, односно може ли Србија успостављати добросуседске односе сама са собом? Уколико је могуће успостављање добросуседских односа са Косовом и Метохијом, онда нас сутра могу позвати да те исте добросуседске односе успоставимо са Рашком, са Војводином или, зашто да не, и тако да те добросуседске односе Србија успостави са Београдом. Добросуседски односи као услов евроинтеграције није услов који је постављен јуче. Још 2008. године у априлу, европски комесар Оли Рен је захтевао добросуседске односа између Србије и Косова. Ево, ја ћу вам прочитати изјаву директора Дирекције за западни Балкан у Генералном директорату за проширење Европске уније, Пјера Мирела, који је један од  последњих који је такву изјаву дао. Он је рекао: „Могу само да поновим оно што смо ми рекли у нашем извештају из октобра прошле године, ради се о 2009. години, који је говорио о напретку сарадње, где смо констатовали да су добросуседски односи оно што је напредак који треба очекивати. Посебно смо у том извештају истакли, то ћемо сада поновити, да треба прихватити царинске пунктове на Косову“, истиче Мирел. Царински пунктови су нешто на шта држава Србија прећутно пристаје и они који су ишли на Косово и Метохију, ја сам то имао прилику у више наврата да чиним, знају да на административној граници између централне Србије и Косова и Метохије, са ове стране која припада централној Србији, где се налази полицијски пункт српске полиције, стоји натпис „Царина“, то је ситуација која траје барем две године ако не и дуже и јасно је да оно што формално одбацују Тадић, Јеремић и Николић, да суштински прихватају и да заиста практично испуњавају и тај услов Европске уније.

Директорка канцеларије Владе Србије за европске интеграције Милица Делевић такође је изајвила, у интервјуу за „Слободну Европу“, да је један од критеријума које је Европска унија поставила за улазак земаља Централне и Источне Европе у Европску унију, да су то добросуседски односи а да када је Србија у питању, Европска унија чак и више инсистира на добросуседским односима као на једном од критеријума. Бернар Кушнер, који је посетио пре неколико дана Србију, изјавио је: „Председник Саркози, председник Француске и ја не тражимо од Србије да призна Косово, већ тражимо да започне процес дијалога ангажовања, опуштања и нормализације односа“. Он даље каже: „Каква год била размимоилажења између Србије и Косова, постоје области у којима ове земље могу и морају да постигну споразум, посебно у односу на питања везана за полицију, правосуђе, царину, уз помоћ мисије ЕУЛЕКС“.

Дакле, представници водећих земаља Европске уније јасно говоре о две државе и јасно је да се сарадња у области полиције, царине и других односа не може успостављати између Аутономне Покрајине и Републике Србије. Треба десмистификовати у јавности Србије то питање шта се подразумева под добросуседским односима између две државе. Ја мислим да се, између осталог, ради и о дипломатским односима, ми са Републиком Хрватском иако немамо добросуседске односе, и председници Тадић и Јосиповић су говорили о својој намери да успоставе добросуседске односе, ми  већ дуже време имамо дипломатске односе. Да ли то значи да ћемо са Косовом и Метохијом морати успоставити, као једну од фаза развоја добросуседских односа, и дипломатски однос? Шта ће се десити када будемо требали имати посете челника Косова у Србији? Шта ће се десити? Шта ће урадити држава када у Србију дођу Хашим Тачи, Рамуш Харадинај или било који други злочинац који се налази на међународној потерници коју је расписала, односно чије је расписивање тражила Србија? Да ли ћемо Тачија и Харадинаја сачекати са црвеним тепихом и војним оркестром или ће га чекати букагије када у Србију дође? Добросуседски односи подразумевају црвени тепих и војни оркестар, а истина, правда и здрав разум подразумевају букагије за тог злочинца истог тренутка када буде доступан правосудним органима Републике Србије.

Свен Алкалај, министар иностраних послова Босне и Херцеговине, ово сада наводим да бих вам показао како се они који претендују да имају озбиљну државу односе према другим државама, дакле Свен Алкалај, министар иностраних послова Босне и Херцеговине, изјавио је да захтев за изручењем и расписивање међународне потернице за Ејупом Ганићем не доприносе успостављању добросуседских односа између Србије и Босне и Херцеговине, и затражио је да Србија тај свој захтев повуче. Да ли то значи да ће Србија, уколико жели добросуседске односе са Косовом и Метохијом, бити принуђена да повуче све захтеве за правосудно гоњење оних који су убијали припаднике српског народа, али и припаднике других народа лојаних Републици Србији?

Поставља се питање шта још подразумева та примена добросуседских односа, то је свакако решавање проблема граница јер је то један од услова које су морали испунити Хрватска и Словенија, исплате пензија, питање држављанства и слично. Неспорно је да се добросуседски односи могу успостављати само између независних држава и да је немогуће успостављање добросуседских односа између Косова и Србије без суштинског али и фактичког признавања независности Косова. Али челници режима и даље причају о некаквим европским интеграцијама иако је јасно да је то бар један од услова који никада нећемо моћи испунити, а то је услов без кога Европска унија никада неће прихватити пријем Србије у Европској унији. И ја могу рећи да само идиот троши време, средства и енергију на испуњавање стотина услова уколико зна да постоји услов који никада неће бити испуњен, а који ће бити довољан да Европска унија никада не прихвати пријем Србије у њено чланство, наравно еврофанатици потпут Тадића, Јеремића и Николића и даље обмањују грађане Србије, а намера и обавеза Српске радикалне странке је да укаже на њихове праве намере, што и данас чини.

Изволите, уколико имате неких питања. Уколико немате, хвала вам.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ