Конференција за новинаре, 5. април 2018. године

Миљан Дамјановић: Поштовани новинари, ових дана смо сведоци да се у медијима највише говори око набавке наоружања из Руске Федерације, од хеликоптера, преко система С-300, али и о војној неутралности.

Желимо да вас подсетимо да је став Српске радикалне странке да Србија под хитно мора да приступи Одбору за колективну безбедност који предводи Руска Федерација, јер као што видите и сами, све земље у нашем окружењу или су чланице НАТО пакта, или ће ускоро то постати.

С обзиром на чињеницу да је у медијима изашла информација да представници ОДКБ поштују одлуку Србије да је војно неутрална, изоставили су један други део који сте могли прочитати и у руским медијима, а који каже – Потпредседник одбора за спољну политику Горњег дома руске скупштине Владимир Џабаров, за руски лист „Известија”, а преноси ТАС, каже – Радује нас жеља да Србија уђе у Одбор за колективну безбедност, и затим наставља да је то иницијатива Српске радикалне странке и њеног лидера председника Војислава Шешеља, али, како онда он каже, оно што је видео у званичној политици Србије, а то је да планови да се уђе у било какав политички или војни савез нису на државној агенди. Наравно да Руска Федерација званично неће рећи – Ми се противимо одлуци Србије. Али, и те како би желела да нас види у Одбору за колективну безбедност, који би нам решио апсолутно питање војне безбедности у нашој држави.

Зашто је ова тема сад од круцијалног значаја? Зато што је ово последњи моменат да премијер владе и председник државе схвате да под хитно, у најкраћем року, морају да повуку потписе са Бриселских споразума из више разлога.

Први је, као што се наводи, и јесте да се у првом сету Бриселских споразума, у једном од чланова, каже да Србија и Косово једно друго неће спутавати у евроинтеграцијама.

Други је да су Бриселски споразуми, по ономе што смо ми, као српски радикали, добили одговор од Уставног суда да то није правни акт, није правно обавезујући акт, већ политички акт, али нажалост, тај политички акт је изазвао одређене правне последице. Уставни суд, који брани Устав Републике Србије каже да су то необавезујући споразуми тако да Србија ништа неће изгубити тиме што ће рећи – Поштујемо одлуку Уставног суда.

Трећи врло битан став јесте да се у Уставу Републике Србије каже да су Косово и Метохија саставни део територије Републике Србије.

И четврти, врло битан став, је то што се званичници у Београду, у Србији: премијер, председник, министри позивају на Резолуцију 1244, а управо Бриселски споразуми нису у сагласности са том резолуцијом.

У Резолуцији 1244 недвосмислено се каже да је Косово саставни део територије Републике Србије, односно Савезне Републике Југославије, а као наследница јесте Србија. Тако да једино нормално решење и једини потез Владе Републике Србије је да по хитном поступку донесе одлуку да се повуку потписи са Бриселских споразума.

С друге стране, уколико ми нисмо у праву, и ако они тврде да није услов и Немачке и Сједињених Америчких Држава и Велике Британије да до краја априла такозвано Косово добије столицу, да ли као посматрач или пуноправни члан, то је потпуно небитно, у Савету безбедности – шта је онда проблем? Зашто се онда та тема Косова и Метохије није ставила ниједном за ове две године у пленарном дому на дневни ред, на седници Скупштине Републике Србије да се расправља о томе. Зашто се нон-стоп одржавају само затворене седнице за јавност? Ево, имали смо у петак за Косово и Метохију седнице из разних безбедносних служби. Зашто не изађу и кажу шта је по среди? Већ нам је забрањено да говоримо о томе што сазнамо.

Уколико се до краја априла званична политика државе Србије, њеног председника и премијера, не одрекне политике седења на две столице, имаћемо страшне консеквенце. Понављам, пре две недеље смо вам јавили шта ће се дешавати, да ће се ситуација погоршати и видели сте само неколико дана после тога шта се дешавало у Косовској Митровици. Једноставно, и ми имамо своје информације и зато их увек радо поделимо са свим новинарима, и на тај начин упозоравамо јавност. И ситуација се неће смиривати уколико не кажемо – Ово је црвена линија коју сада нећемо допустити да се пређе. Србија мора да има јасан став.

Имате ли ви неких питања? Уколико не, хвала вам што сте присуствовали конференцији.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ