Конференција за новинаре, 13. јул 2017. године

Миљан Дамјановић: Даме и господо новинари, данас намеравамо да пажњу јавности скренемо на све чешће штрајкове које режим и режимски медији упорно покушавају да маргинализују. Штрајкови су, иначе, зна се одраз незадовољства становништва и показују да се у Србији добро живи једино у телевизијским емисијама, у којима често гостује и говори бивши председник владе, а сада председник државе који тада држи тираде и демагошким фразама и ад хок цифрама често жели да фасцинира становништво и народ Републике Србије о томе како је живот у Србији леп, како су плате велике. На тај начин он свакодневно покушава да скрене пажњу са реалног живота и реалне економске ситуације у земљи.

А, реалност у Србији је, заправо, таква да се све теже живи, јер само мука може натерати човека да данима и месецима штрајкује.

Штрајкују пољопривредници, просветни радници, грађани незадовољни политиком режима према мигрантима. Штрајкују такође и запослени радници у фабрици вагона из Краљева, запослени у Гошиној фабрици шинских возила у Смедеревској Паланци, радници Горења из Ваљева ( њих преко 600 у другој смени је обуставило рад), штрајкују запослени у фабрици Фијат Крајслер аутомобили у Крагујевцу. На овај начин разобличена је погубна економска политика финансирања страних инвеститора коју је започо режим Бориса Тадића, а наставио Вучићев режим.

Проблеми у Крагујевцу настали су још у октобру 2008. године, када је у АПР-у регистрована фабрика Фијат аутомобили и када је Млађан Динкић, иначе гробар српске привреде и финансија, славодобитно најављивао почетак нове ере у привредном развоју Крагујевца и читаве Србије.

Српска радикална странка је још 30. јануара 2009. године, саопштењем обавестила јавност и упозорила тадашњи режим на изузетно лош уговор и лош посао који су склопили са овом италијанском фирмом. Морамо подсетити да су тада наши народни посланици у Скупштини водили кампању да се спречи потписивање овако штетног уговора, јер овим уговором запослени у фабрици Застава, односно Застава аутомобили, нису заштићени. Већ тада смо знали и скретали пажњу на то да ће Фијат отићи из Србије чим буде потрошио паре које добија из републичког буџета, а добија их и дан-данас.

И наш председник том приликом је, 8. октобра 2015. године, посветио једну конференцију за новинаре у вези са проблемом уговора фабрике Фијат аутомобили у Крагујевцу и том приликом показао уговор, који се иначе чува као највећа државна тајна. Поставља се питање, зашто тада нико није извештавао о томе. Одговор је био јасан и мислим да је дан-данас јасан, јер је управо Александар Вучић грађанима Србије обећавао да ће чим буде дошао на власт ухапсити Млађана Динкића. Ону затворску кошуљу коју је носио у парламенту њему је наменио уручити. Али, уместо тога он је Млађана Динкића узео за свог саветника за послове са Арапима. Вучић и Ана Брнабић не могу да се правдају чињеницом да је тај лош уговор потписан за време режима Бориса Тадића, јер је обавеза сваке нове власти да преиспита шта су радили претходници и да све штетне уговоре или иновира или тражи њихово поништавање.

Подсећамо да је Шешељ пре две године обелоданио да је држава Србија за Фијатов кредит од 500 милиона евра, који је узет од Европске банке, дала гаранцију за 169,5 милиона евра. Уговором и подстицајним планом Фијат је добио по 10.000 евра за сваког запосленог, што је више од 35 милиона евра из републичког буџета. Цитирам из уговора који је обелоданио Војислав Шешељ и низ других погодности за Фијат, попут оне да им се из буџета уплаћују доприноси који се плаћају за све запослене из бруто зарада и на терет послодавца, јер то су доприноси за пензијско и здравствено осигурање, допринос за незапослене, као и порез на зараде и то за период од десет година. Тај период полако истиче и Фијат, као што видите полако се пакује, али изгледа да данас у Србији само Ани Брнабић то није јасно. Уместо да се посвети овом уговору и да затражи разговор са италијанским партнером, она критикује штрајк запослених. Безобразно поручује радницима који штрајкују да су они одговорни за своја радна места, али и према грађанима Србије који су, како каже, много уложили у ову италијанску фабрику. Ана Брнабић затим наставља дрским тоном, могу слободно да кажем и претећим тоном, да се не играју са будућношћу Србије, јер како је рекла, ако они не престану да штрајкују, влада неће моћи довести нове инвеститоре који знају да ће се сваки уговор моћи прекинути штрајком зато што радници траже боље услове. И још је оптужила запослене у Фијату да због њих Србија сваки дан губи на БДП-у. Ово је ништа друго до невероватна дрскост премијера.

Ми српски радикали зато најоштрије осуђујемо овакву изјаву и став премијера Ане Брнабић да радници у Србији не желе да буду ни јефтино робље нити најјефтинија радна снага у Европи, а што су им управо наменили проевропски, прозападни режими у Србији још од 2000. године до данас.

Експертски тим Српске радикалне странке одавно је утврдио и изашао у јавност са тим да није никакав велики извозни посао овај посао са Фијатом, који се тако у јавности представља већ годинама, већ да је ово чист извоз Италије, у транзиту преко Србије. Оваквим уговором, штетним уговором, подрива се економска моћ земље, а то је једно од најтежих кривичних дела.

Подсећамо такође јавност да је Ана Брнабић обећала да ће проблеме запослених у Фијату у Крагујевцу решити до понедељака, а њено обећање потврдио је и Александар Вучић на једној од телевизија.

Подсећамо и Ану Брнабић и Александра Вучића да је понедељак прошао, али им исто тако постављамо питање када ће тај неки нови понедељак доћи, када ће они коначно већ једном отворити питање са италијанским партнером и затражити разговор, али не на тему зашто и због чега треба радници да престану штрајковати, већ како штетан уговор који је закључен за време Бориса Тадића и његовог режима иновирати или једноставно поништити.

Пошто нам Вучић никако не одговора на питање које смо му више пута постављали – да ли подржава и стоји ли иза изјаве Ане Брнабића да ће се између Европске уније и Руске Федерације, ако буде притиска, подржати и определити за Европску унију, дакле да ли и даље стоји иза тога или је противан, зашто не одговара. Ако не мисли тако, поново постављамо питање: када ће покренути иницијативу за њено разрешење, односно разрешење Ане Брнабић са места председника Владе.

Ми смо данас имали толико за ову конференцију. Ако имате неких питања, изволите. Уколико немате, хвала вам што сте били.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ