Извештај јавног правобранилаштва потврђује тврдње српских радикала

СИНИША ГАЈИН: На седници Скупштине града Зрењанина која ће бити одржана у четвртак међу тачкама дневног реда наћи ће се и Извештај о раду Јавног правобранилаштва града Зрењанина за 2009. годину. Овај извештај показаће истинитост тврдњи које је износила Српска радикална странка протеклих година о времену када је на челу града, на месту градоначелника, био господин Горан Кнежевић, о начину вођења града и потезима који су довели до последица по буџет града Зрењанина, последица које се и данас осећају и још увек оптерећују град и годину дана након његове смене са места градоначелника. Овим извештајем то потврђују и ДС и њени коалициони партнери. У извештају се спомиње дечије одмаралиште Доброта. Реч је о чињеници да је бивши градоначелник, господин Горан Кнежевић без сагласности републичке Агенције за имовину расписао оглас за давање у закуп дечијег одмаралишта Доброта. Фирма из Црне Горе је на основу учешћа на конкурсу уплатила  242.200 евра у буџет града, који су у међувремену потрошени. Кад није могао да уђе у посед, закупац из Црне Горе је тужио град, раскинут је уговор и град Зрењанин мора да исплати 242.200 евра са каматом закупцу.

Више пута смо указивали и на случај са асфалтном базом. Сада се и он нашао у извештају Јавног првобранилаштва. Без израде студија изводљивости и без обезбеђених средстава из буџета града, а и поред чињенице да у граду већ постоје две асфалтне базе, 15.4.2008. године потписан је уговор о куповини асфалтне базе са фирмом „Градитељ“ из Новог Сада, а 26.9.2008. закључен је уговор са Пиреус банком о плаћању на лизинг. Укупна цена асфалтне базе је 1.405.477 евра. Пошто уговор није реализован пред Привредним судом у Зрењанину, води се поступак по тужби ДОО „Градитељ“ против града Зрењанина за раскид уговора о додељивању јавне набавке у отвореном поступку за набавку асфалтне базе и накнаду штете. Процењујемо да ће раскид овог уговора коштати град Зрењанин око 300.000 евра, а колика је тачна сума, надамо се да ћемо чути на седници од јавног правобраниоца.

Такође пред Привредним судом у Зрењанину води се поступак ради накнаде штете по тужби Предузећа за политички консалтинг и односе с медијима „Полис консалтинг“ ДОО из Београда за неплаћене услуге по уговору о пружању услуга. Наиме, 24.4.2007. Горан Кнежевић је потписао уговор са овом кућом за услуге консалтинга и односе са медијима, за које је плаћано 2007. године 118 хиљада динара месечно, а након потписивања анекса уговора 20.3.2008. уговор је продужен до 20.4.2010. године, а месечна рата је повећана на 153.400 динара. Према изјави заменика градоначелника Горана Каурића на прошлој седници Скупштине града, овај уговор је раскинут крајем 2008. године. Колико ће то град коштати, надамо се да ћемо сазнати од јавног правобраниоца. Оно што је интересантно је да је у анексу уговора додат нови члан уговора који се односи на надокнаду додатих трошкова доставе електронског клипинга, како се каже „у периодима значајно повећаног обима сопствених активности“ (кампање и слично). Ово је посебно интеренсантно ако се погледа време потписивања анекса, три месеца пред одржавање локалних избора, па се поставља питање да ли је овај уговор потписан за потребе Демократске странке и Горана Кнежевића, кандидата те странке за градоначелника или за локалну самоуправу. Ово питање је битно ако се зна да је ова фирма на основу постојећег уговора радила на личној промоцији Горана Кнежевића, одржавала његов сајт и ако се зна да локална самоуправа ни на један начин не учествује у кампањи, већ само спроводи изборе у сладу са Законом о локалним изборима.

У извештају се може прочитати и да се води спор због дуга града према ГИК „Банату“ због неисплаћених дуговања за сређивање купалишта „Пескара“, као и да је 15 грађана због уједа паса луталица тужило град и ЈКП „Чистоћа и Зеленило“ чији је немар и нерад крив због тога.

Политику коју је водио Горан Кнежевић наставила је да води ДС и након његовог одласка. Настављена је политика задуживања, подигнути су кредити за завршетак индустријске зоне и хале спортова, јавна предузећа су наставила да се задужују и не измирују своје обавезе. Све то доводи до даљег пада животног стандарда, као и до смањења активности везаних за друштвени живот грађана, а пре свега младих. Због недостатка средстава константно се смањују средства за спортске клубове, културноуметничка друштва и удружења грађана, што доводи до све већих проблема у њиховом раду и опасности да буду угашени, што је нарочито присутно међу онима у насељеним местима.

По понашању ДС-а и њених коалиционих партнера јасно се види да нема разлике између политике за време Горана Кнежевића и након њега потпуно је јасно да је све по оној „ све је исто само њега нема“.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ