Гувернер Јоргованка Табаковић о клин, министар финасија Млађан Динкић о плочу

Маријана Четојевић: У моменту суноврата животног стандарда грађана, представници владе нуде предлоге мера за „помоћ“ привреди и пољопривреди од којих могу да имају корист само тајкуни, а с обзиром на то да се своде на увећање расходне стране буџета, а нових прихода нема ни на помолу, јасно је да ће ове мере плаћати грађани из свог џепа кроз увећани ПДВ.

Док Јоргованка подиже референтну каматну стопу и спроводи рестриктивну монетарну политику, Динкић спроводи екпанзивну фискалну политику, најављује кредите (без покрића) везане управо за референтну каматну стопу.

Министар финансија Млађан Динкић је изјавио да ће до краја године одобрити више од 300 милиона евра зајмова. Реч је о краткорочним кредитима који би за наша предузећа значили само продужетак агоније за наредних 18 месеци. За презадужену привреду која, неће моћи да испуњава критеријуме за повлачење ових средстава у највећем броју случајева, ново задуживање значи гурање у пропаст, а за приватне банке сигуран пласман јер ће им држава субвенционирати зеленашке камате које убирају у Србији. Дакле помоћ привреди ће моћи да користе само јако успешни – тајкуни. Они који су монополисти, најбогатији да буду још богатији, а то све из џепа грађана.

Министар пољопривреде се бави предлогом мера за ублажавање последица суше, која је много већа него што је признају, барем 90 одсто. Канали који су копани у време Марије Терезије нису измуљавани, чишћени нити су грађени нови заливни системи последњих 25 година. Од стратегије средњорочног развоја ЈВП „Воде Војводине“ до Просторног плана АП Војводине то се одлаже од 2005. до 2020. године. Пољопривредници и даље гледају у небо и питају се где је новац од накнада - за претходне четири године узето је 20 милијарди, а ова влада континуитета у АП Војводини по трећи пут обећава да ће баш сада решити проблем, часна реч. Српска радикална странка тражи да се накнаде за одводњавање и наводњавање укину докле год се не ревитализује постојећа и не изградинова каналска мрежа т.ј. док се не реши питање наводњавања и одводњавања.

У септембру месецу министар пољопривреде и даље нема ни идеју ни знање, а камоли уредбе о подстицајним средствима за јесењу сетву, ради већих приноса наредног циклуса производње, да би се избегао раст цена сновних намирница. Покушава кофом воде да угаси пожар, обећава регресирано дизел гориво, а не даје критеријуме за расподелу у зависности од биљне културе по хектару обрадивог земљишта. Остаје отворена могућност злоупотребе и трговине регресираним горивом. Српски радикали траже хитно да се регресира гориво на основу критеријума , а такође и хитно регресирање за семе и ђубриво.

Слично је и са обећаним субвенцијама по хектару од 6.420 динара које представљају испуњење обећања старог министра, само нема назнаке када ће средства бити додељена. Српска радикална странка хитно тражи да се доделе нове субвениције, како би се обезбедила јесења сетва.

Хитно тражимо да на нивоу АП Војводине Гаранцијски фонд пролонгира грејс период на кредите које су вукли пољопривредници, и отпише увећане камате које се односе на ризик девизног купса. На теритирији Републике очекујемо да ове мере спроведе Влада.

Осим наведеног мора се донети уредба да Робне резерве октупе не назначених 200.000 тона меркантилног кукуруза колико се планира већ инсистирамо на 600.000 тона кукуруза старог рода 2011 године, и т по цени која је изнад тржишне.

Зашто робне резерве већ нису интервенисале , када је дошло до поскупљења цене меса услед недостатка сточне хране ? Где су те залихе које Робне резерве папиролошки воде?

Недопустиво је да се упућује препорука локалним самоуправама да ослободе регистрована пољопривредна газдинства плаћања закупа пољопривредног земљишта у државној својини за 2012, јер се тиме појачава само политички притисак за прекомпоновањем власти. Српска радикална странка инсистира да се накнада укине за све.

Разорно дејство на нашу пољопривреду би било уколико би се укинуле царине и прелевмани на увоз свих житарица, тиме би се пољопривредник довео у ситуацију нелојалне конкуренције. Са друге стране, повећање извоза значи повећање спољнотрговинског дефицита, а даљи раст девизног курса, раст цена хране и на крају раст инфлације. Обзиром да је пољопривредна производња планска делатност тражимо да се увезу само интервентне количине које се морају увести, да би се санирале последице суше.

Такође, тражимо да се спречи даље енормно богаћење „нових грофова“ кроз монополе и извозну фаворизацију. Извозне квоте морају бити утврђене. На примеру соје која је код нас 71 динар, а у Чикагу 61 динар, виде се последице када једно предузеће извезе више робе него што сме, убере профит, а даље грађани плаћају соју по превисоким ценама, као да је у питању раритет.

Средства за подстицај  сточарима , морају бити одмах додељена, како се број живе стоке не би смањио.

Српска радикална странка брине о опљачканим пољопривредницима, а само овако конципираним подстицајем - пољопривредни произвођачи ће бити стимулисани да производе више и унапређују пољопривредну производњу.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ