Двадесет година од оснивања Странке

Драган Тодоровић: Даме и господо новинари, 23. јануара 1990. године основан је Српски слободарски покрет. И данас славимо двадесетогодишњицу Српске радиклане странке, зато што деловање Српског слободарског покрета означава почетак рада Српске радиклане странке. Српски слободарски покрет се ујединио с једним делом Одбора Народне обнове и тако је формиран је Српски покрет обнове. После разлаза фомиран је Српски четнички покрет, а 1991. године, 23. фебруара, један део Одбора Народне радиклане партије и Српски четенички покрет су се ујединили и формирали Српску радикалну странку. Од тада је Српска радиклна странка, на политичкој сцени Србије, имала изузетно значајну улогу. Што се тиче Српске радиклане странке, ми се и данас водимо програмом и идеологијом насталим у то време. Програмски циљеви Српске радикалне странке су да демократским путем променимо власт и да Српска радиклна странка, као изразито патриоска, дође на власт. У економском погледу, циљ је превазилажење социјалне и економске кризе и привредни опоравак. То подразумева вођење економске политике у интересу грађана Србије, а не у интересу тајкуна као што је сада случај. Битне тачке тог циља су успостављање социјално праведног друштва, брига о социјално угроженима, а то је најшири слој грађана, које је овај режим довео на ивицу глади, ревизија криминално спроведене приватизације, смањење незапослености, заштита пољопривредних произвођача и развој села, узимање повољних кредита од Руске Федерације, а не задуживање код Међународног монетарног фонда, промена пореске политике, смањење државних трошкова, опорезивање западних банака јер су монополисти на нашем тржишту будући да су у Србији увеле највише камате у Европи и упркос кризи зарађују и данас имају екстрапрофите. Неопходно је, поред већ наведеног, остварити следеће задатке:

1. извршити опорезивање трговачких монополиста;

2. успоставити правну државу и владавину закона;

3. водити оштру борбу против криминала и корупције;

4. очувати територијални интегритет наше државе и Косово и Метохију у њеном саставу. Српска радикална странка никада неће прихватити отимање јужне српске покрајине или било ког другог дела територије Србије;

5. водити бригу о српском народу ван територије Републике Србије, што подразумева:

- бригу о нашем народу у Републици Српској
- бригу о прогнанима из Републике Српске Крајине и подршку њиховој влади у егзилу
- подршку Србима у Црној Гори који су под притисцима репресивног Ђукановићевог режима.

Што се тиче остваривања права националних мањина, Српска радикална странка се залаже за укљућивање њихових представника у све државне структуре.

На спољнополитичком плану приоритети су нам Русија, Кина, Индија, Латинска Америка.

У смислу учвршћивања односа са Русијом, делегација Српске радикалне странке, 28. јануара, потписује Споразум о сарадњи са једном од две владајуће руске странке - Праведном Русијом. На челу ове странке је председник Горњег дома Руске думе – Сергеј Миронов.

Што се тиче Европском уније, с њом можемо да се споразумемо о интеграционом процесу, под условом да она отворено призна да је Косово и Метохија саставни део Србије.

На војно-безбедносном плану – Српска радикална странка подржава иницијативу Руске Федерације за стварање нове архитектуре безбедности која се неће заснивати на НАТО-у, већ на ојачаној улози УН, међународном праву и мирном решавању спорова. Да смо на власти, ми бисмо се активно укључили у реализацију овог концепта. На крају, даме и господо новинари, с обзиром на економску ситуацију у којој се налази наша земља, ми смо приредили овај скромни коктел само за представнике медија. Уколико има неких питања, изволите.

Новинар: Реците ми да ли планирате да промените нешто у свом наступу, имајући у виду да вам је рејтинг прилично опао.

Драган Тодоровић: Што се тиче мењања, ми стално водимо рачуна да на најбољи могући начин изложимо своје идеје и своје циљеве и да грађанима Србије објаснимо за што се заложемо. И нормално је да у појединим периодима имамо више или мање успеха. Ја сам сигуран да све оно што смо предузели у последње време полако наилази на добар одјек и да ће грађани то прихватити, да ће Српска радиклна странка да се враћа на позиције на којима је била. Између осталог, и ви сте ти који би могли по том питању да урадите нешто више. Српска радикална странка је на медијској сцени потиснута, и то плански, а то се дешава од септембра месеца 2008. године. Сигуран сам, међутим, да ћемо се ми убрзо вратити на позиције на којима смо били.

Новинар: Мислите ли да ћете то моћи без Томе и Вучића?

Драган Тодоровић: Ја бих вама поставио питање: Да ли ви видите овде негде ту двојицу? Не знам који вам је циљ, али могли бисте са њима да видите да ли ће они моћи за кратко време да буду на тој позицији на којој су данас. Мислим да ће Српска радикална странка успети у свом науму, и да ћемо ми остварити свој циљ.

Новинар: Да ли очекујете ускоро повратак Шешеља?

Драган Тодоровић: Да, очекујмо ускоро, мислимо да је јасно свима да улазимо у осму годину његовог тамновања, да ниједна тачка оптужнице није доказана, не постоји ни један једини доказ, да је свима јасно да је његов одлазак у Хаг био политички циљ, да би се његовим одласком уништила Српска радикалма странка. И сигуран сам да ће Војислав Шешељ да се врати у Србију у току ове године.

Новинар: Многе политичке анализе показују да би се повратком др Шешеља у Србију вратио рејтинг Српској радикалној странци. Шта ви мислите шта би се онда десило са Напредном странком?

Драган Тодоровић: Што се тиче Српске радикалне странке, ми никада нисмо водили рачуна о другим странкама, о томе нека размишљају други, нама је важно да се Војислав Шешељ врати, и сигурни смо да ће његов повратак много значити Српској радикалниј странци, да ће се многи чланови и симпатизери укључити у рад странке. И најважније је да ће његовим доласком грађани Србије добити човека који је у стању да покрене одређене процесе у Србији. Човек који је успео да се одбрани од оне немани у Хагу, сигурно је способан да покрене промене у Србији, а те промене су нам неопходне, јер Србија је практично дотакла дно. Војислав Шешељ је једини човек који је у стању да мотивише и да покрене грађане у промене.

Новинар: Да ли би то значило неко уједињење са неким опозиционим странкама?

Драган Тодоровић: Што се тиче Српске радиклне странке, ви знате да смо ми на неки начин увек избегавали било какава уједињења, да смо на изборе увек излазили сами, али мислим да ће Војислав Шешељ бити личност која ће покренути те процесе који ће омогућити парламентарне изборе и да би после тих избора наша странка била владајућа партија.

Новинар: Ја сам Томислав Живковић и долазим из средине где Српска радикална странка у коалицији врши власт, па искористио бих прилику да овом приликом упутите свима онима који су подржали Српску радикклану странку и који ће је, претпостављн, подржавати и даље у следећим изборима, неку поруку. А уједно бих волео да чујем и нешто о томе што се у последње време прича да на политичкој сцени Србије Српска радикална странка представља један стуб око којег ће се окретати многе друге политичке странке и поготово када се зна да постоје наговештаји о повратку др Шешеља, али бих волео и да чујем да ли је Српска радикална странка у свом обраћању чланству и грађанима променила нешто и да ли може да функционише и са другим странкама са којима није сарађивала до сада, а поставља се као један предуслов да са тим странкама остане на власти и да врши власт у Србији.

Драган Тодоровић: Мислим да су ставови Српске радикалне странке познати јавности Србије, али због јавности и грађана Србије ја ћу поновити. Што се тиче наше странке, ми можемо политички да сарађујемо са странкаме које су патриотске, то је за нас најважније. Не можемо и нећемо никада сарађивати са онима који су издали нашу странку и нећемо са онима који раде против интереса Србије. И ту нема никакве дилеме. Нећемо да сарађујемо са странкама које финансирају тајкуни и криминалци, јер је њихова сарадња уговор који подразумева да онога момента када дођу на власт, морају да врате дугове које су преузели, а то су финансијска средства која ви можете да видите како се троше у овим предизборним кампањама на локалном нивоу. Странка која нема ни динара на рачуну троши милионска средсва у појединим општинама. Оно што могу да поручим грађанима Србије, где год се одвијају ови локални избори, ја их позивам да гласају за Српску радиклану странку, јер ми смо показали у досадашњој власти, и на републичком и на локалном нивоу, да су представници Радикалне странке усвојили модел који је важио у општини Земун од 1997. године, да наши представници буду на услузи грађанима својих локалних самоуправа, да општину претворе у сервис који ће решавати њихове проблеме у складу са економским могућностима општине. И оно што је карактеристично за нашу странку, не постоји ни један једини случај злоупотребе од стране представника Српске радикалне странке. Знате да власт може бити боља или лошија, успешна или мање усппешна, али она пре свега треба да буде поштена и не сме се злоупотребљавати. Показало се до сада да нигде представници Српске радикалне странке нису злоупотребили власт за личну корист, за лично богаћење, и то је једна од најбитнијих ствари и капитал са којим располаже Српска радикална странка. Изволите.

Новинар: Мене интересује, ово је питање за господина Красића. Да ли можете у најкраћем, али таксативно, да набројите који су то следећи поступци што се тиче процеса пред Хашким трибуналом? Шта очекујете и које су то радње које сада следе да бисмо сада знали како ће то да тече и када би се то могло завршити, узимајући у обзир и рокове?

Зоран Красић: Па, ми ћемо сутра, у недељу, имати редовну конференцију за штампу посвећену суђењу Војиславу Шешељу у Хашком трибуналу, али да најкраће одговорим на ово ваше питање. Уколико још важи Статут и Правилник о поступку и доказима Хађкпг трибунала, после ових још пет сведока, ишла би практично тромесечна пауза и поступак по правилу 98бис, а то је усмена одлука судског већа одбацивању свих оптужби и ослобађању Војислава Шешеља. То би било у најкраћем, али три главне тачке тамо у том предмету су: прва је ово суђење за ратне злочине где ништа нису доказали, друга тачка је кршење процесних права Војислава Шешеља и потреба да се примени доктрина злоупотребе поступка и трећа тачка, неки су је већ заборавили, то је жалба на пресуду за непоштовање суда због књиге у којој Војислав Шешељ није аутор ни једног јединог текста, због књиге у којој се налази 370 јавних докумената. Знате и сами да су га првостепеном пресудом осудили, и то управо показује, а и сад се налазимо на том терену, да се више пажње посвећује томе колико поднесак има страна и речи него шта је написано у поднеску. Оно што је непогрешиво када се Хашки трибунал бави бројем речи и изгледом речи, онда значи да их је Војислав притерао у ћошак и да је то све при крају. Наравно, ми очекујемо да се Војислав врати што пре, јер је апсолутно невин по свим тачкама оптужнице. Та дела не постоје, али знате и сами, 17. фебруара 2003. године, Зоран Ђинђић је рекао Карли дел Понте: „Водите га и не враћајте га више“. И то је и почетак и крај целокупног овог поступка против Војислава Шешеља. Наравно, очекујемо га да дође што пре. Он је одувек био невин.

Новинар: Још једно питање, ја се извињавам. Поштујући процедуру поступка пред Хашким трибуналом и познајући њихов статут, по коме они иначе и раде, који је то крајњи рок за који они морају донети одлуку?

Зоран Красић: Па ево, Војислав је у Хагу пуних шест година и једанаест месеци. Седамнаест пута је мењан Правилник о поступку и доказима у том периоду, а од настанка Хашког трибунала, 45 пута је мењан тај правилник. Имали сте прилике, пре неколико дана, да чујете да наводно и код њих важи принцип забране ретроактивности. Значи, 17 измена правилника практично не би смело да се примени у поступку против Војислава Шешеља. Они примењују и 92бис, 92тер и 92кватер, сад су измислили неко ново правило. Једноставно, малочас сам почео одговор на оно ваше питање, уколико још важи статут и правилник, Војислав би одавно морао да буде код куће.

Новинар: Да ли сте ви у ствари разочарани својом позицијом сада кад погледате уназад 20 година?

Драган Тодоровић: Уопште нисмо разочарани. Знате, као у животу човека тако и у животу једне политичке странке пролазите кроз разне фазе и када се борите за праву ствар, када верујете у нешто, онда је само питање времена када ћете успети да то у шта ви верујете и за шта се борите пренесет грађанима Србије, да на адекватан начин они реагују. Ја ћу вас подсетитии да смо ми као странка пролазили и раније кроз тешке фазе. Једна од тих фаза је била крајем 1993. године, после расписивања ванредних парламентарних избора, када се режим обрушио на Српску радикалну странку на најбруталнији могући начин, лажима, злоупотребљавајући медије. Начин који су касније примењивале све власти, па и ова данашња. Ми смо тада на децембарским изборима постигли лошије резултате него на децембарским изборима 1992. године. Друга лоша фаза коју смо имали била је 2000. година, после петооктобарског пуча. На децембарским изборима ми смо добили нешто око 9 посто, освојили смо 23 посланичка места од 72 колико смо имали пре. Али смо већ 2003. године, у децембру месецу, успели да освојимо највећи број мандата и највећи број гласова и да постанемо најјача политичка странка у Србији. Па онда 2007. године, па 2008. године. Сад нам је адут исти као што је био и до тада - наш програм и наша идеологија. Оно за шта се залажемо да би држава Србија и њени грађани живели боље и оно што је наша предност, за разлику од свих, је да нас не финансирају тајкуни. Немамо обавезу ни према коме. Имамо обавезу само према грађанима Србије, да се боримо за њихов интерес и њихово добро и мислим да ће они то брзо препознати јер су то препознали и у овом претходном периоду, и нема ни једног јединог разлога да не препознају и сада. Знате, кад поставите питање сами себи како то да неко у овој држави има толико новца а да званично нема изворе финансирања, поставља се питање одакле тај новац. Ко га даје? Даје га онај ко има, а онда долазимо до следећег - Ко је тај ко има? То је Мишковић, Беко, Станко Суботић Цане, Мило Ђукановић, и тако даље. А онда долазите и до једноставног одговора. Тај који даје паре, не даје зато што верује у програм, него зато што очекује кад дођеш на власт, да му те дугове вратиш. Као што нам се дешава ових десет година. Па имате чињеницу да смо скоро све распродали, остало је још нешто мало, електроенергетски систем, јавна комунална предузећа и нешто што је вредело између 30 и 40 милијарди продато је за 2 700 000 000 евра. Само да вас подсетим, шећерана за 3 евра. И оно што је посебно важно и проблематично за Србију, био би долазак људи који су под контролом мафије, Станка Суботића Цанета и Мила Ђукановића, јер њима Србија треба да би могли, пре свега, да перу прљав новац, и да сачувају позиције које имају, односно да сачувају стечено богатство које су стекли бавећи се криминалом. И зато смо убеђени да ће грађани Србије све то увидети и да ће због тога дати поверење Српској радикалниј странци, јер кад кажемо да се залажемо за сарадњу са Русијом, Кином, Индијом, арапским светом, ми то не говоримо од јуче, то није наш стуб од пре годину дана, ми то говоримо од 1990. године. Када се залажемо за одбрану суверенитета и интегритета Србије, не радимо то од јуче, него од пре 20 година, упозоравамо грађане Србије и власт шта нас очекује. И зато су предузете све мере како би се разбила наша странка, одведен је Војилсав Шешељ у Хаг, није то помогло, е онда су кренули да траже издајнике у нашим редовима, нашли их и рачунали су да ће успети да искористе и злоупотребе станку, да ће им странка служити, међутим, странка је то препознала, то сте имали прилике пре годину и нешто дана да видите, успела је да се одупре том удару, да опстане, и сигурно ће успети да се врати на своје позиције. Између осталог да знате да је ово што ја говорим тачно може потврдити и телеграм амбасадора Руске Федерације, господина Конузина, који нам је стигао непосредно пред ову конференцију. Потписивање нашег споразума са Праведном Русијом, такође говори у прилог томе да је Српска радикална странка изузетно озбиљан политички фактор на кога се рачуна. Изволите, да ли имате још питања?

Новинар: Управо сам хтела да вас питам то за потписивање споразума.

Драган Тодоровић: Мислим да се уклопило.

Новинар: Господине Тодоровићу, врло актуелно једно питање. С обзиром на то да се покушава изгласати резолуција у парламенту да је српски народ извршио геноцид над Бошњацима у Сребреници, и да би требало да Србија, када се та резолуција усвоји, спусти завесу на пола копља сваког 11. јула у години, иако се зна да геноцид не застарева, а да Сребреница није испитана, и у најмању руку не може бити геноцид, може то бити ратни злчин, на који начин ви мислите да се можете изборити у парламнету и какав ће бити ваш став, ако се зна да би то требало да буде једна разделница у историји српског народа, до тада смо били жртве а од усвајања те резолуције требало би да будемо џелати и злочинци?

Драган Тодоровић: Пре свега, када је у питању не само Сребреница, него сви злочини који су почињени на просторима бивше Југославије, Српска радикална странка осуђује све злочине, и оно за шта се залажемо то је да сви они који су извршили злочине треба да буду процесуирани и да одговарају у складу са законом. Када је у питању Сребреница, инсистирамо на томе да се претходно утврди истина, па када то будемо утврдили, онда можемо да говоримо о томе шта треба да се ради. Нажалост, у претходном периоду ми имамо чињеницу да су многи догађаји монтирани и да су искоришћени против српског народа. Због тога бисмо били изузетни опрезни и не бисмо, да смо ми на власти, радили ово што ради актуелна власт, а шта ћемо урадити у Скупштини Републике Србије, имаћете прилике да видите. Потрудићемо се да бар део истине о догађајима у Сребреници чују и грађани Србије. Изволите, имате ли још питања? Уколико немате, сад ће ући послужење, и ја вас молим да се осећате пријатно и удобно код нас, трудићемо се као и до сада да будемо добри домаћини.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ