Буџет финансира противуставне категорије

Маријана Четојевић: Даме и господо новинари, захваљујем вам се што сте дошли на још једну конференцију за штампу Српске радикалне странке. Тема је оно што је свакако најалрмантије: неодговорно понашање властодржаца у АП Војводини у финансијском сектору, који у овом моменти и највише погађа грађане.

Сви параметри живота су и те како угрожени и очекује се пролонгирање тог веома тешког стања: просечна нето зарада У АП Војводини износи 39.759 динара (како је објавио Репулички завод за статистику), што је 3,6 одсто испод републичке зараде; претворено у евре - око 338 евра. Дакле - испод нивоа 2007 године!

Ако погледамо раст цена, у јулу је забележен пораст од 6,1 одсто. С обзиром на изузетно погрешне мере које се спроводе од стране Владе Републике Србије, очекује се пролонгирање раста цена и двоцифрена инфлација. Куповна моћ становништва рапидно пада, чак 5,7 одсто у односу на јули прошле године.

И индустријска производња бележи огроман пад и мања је за 4 одсто у односу на јул прошле године, а у односу на просек чак 7,6 одсто!

Од помпезно најављиваних великих страних инвестиција, који се ето утркују да дођу у Србију, макроекономски финансијски подаци показују нешто сасвим друго. Показују одлив средстава страних инвестиција. Онолико колико је прошле године био прилив, толико је сада одлив. Дакле око милијарду и деветсто милиона еура.

У таквој ситуацији, Влада АП Војводине мора да се заузме за домаћинско и одговорно трошење буџетских средстава.

Као што знате, на скупштини ће се расправљати о Извештају о извршењу покрајинске скупштинске одлуке о буџету за 2011. годину. Српска радикална странка је у моменту усвајања Ребаланса и усвајању плана о Буџету, упозоравала да је Буџет предимензиониран, „пренадуван“. Да не одсликава праву економску ситуацију и моућности грађана, привредника и пољопривредника АП Војводине.

Остварени приходи Буџета су 53,7 милијарди, и мање су остварени чак готово 9 милијарди у односу на последњи Ребаланс (који је био у мају месецу). Погрешно су пројектовани приходи целих 15 одсто - и свакако се ту доводи у питање да ли је то била намера, погрешна пројекција или се ради о неодговорности.

Такође, расходна страна је мања читавих 20 одсто. Расходи Буџета износе 50.602 милијарди динара. У односу на план, пласирано је око 11 милијарди динара мање! Највећи проблем је у томе што се зараде свакако испуњавају у целости, чак преко 95 одсто. А оно што би требало да буду програмске активности - оне драстично заостају за зарадама. Расходи за запослене расту:  2,1  милијарду динара или 5 одсто у односу на 2010 годину.

Награде за запослене три пута расту. Имају огромне специјализоване услуге - на нивоу од 603 милиона. За НВО се издваја чак 642 милиона. Услуге по уговору такође предимензиране.

Трошкови, који су слабо транспарентни, испуњавају у целости, а са друге стране,  највеће смањење управо бележи покрајински секретаријат за финансије, где се налази фонд за капитална улагања, који се остварује свега 40 одсто средстава; или, кад видите да се секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство остварује са неких 58 одсто средстава, или рецимо секретаријат за привреду 35 одсто средстава; тада је јасно да је Буџет изгубио развојну форму коју је имао и дошао на позицију потрошачког Буџета.

Прекомерна јавна потрошња, где се не остварују програмске активности, никако не може да да било какав замајац привреди у АП Војводини.

Што се тиче секретаријата финансија, он бележи пад од читавих 7,3 милијарди, погађа све локалне самоураве које добијају чак 1,1 милијарду динара мање и фонд, јер је смањено пројектовано остварење прихода највише присуно код дотација од осталх нивоа власти; наменски капитални трансфери из републичког буџета се остварују свега 30,77 одсто, од планираних 6,5 остварује се свега 2 милијарде динара; затим, са 40,27 одсто се остварују дотације од осталих нивоа власти.

Сматрали смо да су грађани таоци унутар страначких односа у Демократској странци и да зато новац није стигао у 2011 години. Међутим, у 2012 години не можемо да кажемо да ће ишта бити боље с обзиром на то да ће овог пута бити реч о унутар коалиционим односима, с тим што исти човек, који је и тад разрезивао и водио финансије као и годинама уназад, и сад одлучује о Буџету и проценту остварења који је усмерен на АП Војводину. Грађани АП Војводине су поново таоци унутар коалиционих односа и апетита властодржаца.

Српска радикална странка посебно истиче задужења Фонда за капитална улагања од 2,391 милјарду динара за подстицај грађевинској индустрији по неповољним условима (обрада кредита кошта 0,5 одсто, а даље због референтне каматне стопе се додаје 2,5 одсто, а та стопа бележи тренд раста). Желим да кажем да у овом Буџету на дан 31.12. имамо 3.169 милијарди динара које неангажовано леже у некој банци и камате се. То је јасан податак: да је покрајинска управа потпуно неефикасна и представља огроман терет за привреду и грађане!

Осим секретаријата за финансије, други по угрожености, је Секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, где је планирано да се остваре средства од 6,3 милијарде, а остварено је свега 3,7. Дакле: 2,6 милијарде мање.

Како је до тога дошло? Тако што су управо властодршци иза затворених врата одлучили да самостално разрезују накнаде за наводњавање, за одводњавање - да самостално одређују цену. Годинама уназад се зна да се накнада за воде остварује са око  39 одсто. Ове године, властодржци су планирали чак 3,4 милијарде да узму од пољопривредника.

Наравно, остварено је 1,3 милијарде. Али, у последње 4 године, у овом сазиву најмање 20 милијарди је узето од грађана, од пољопривреде и од привредника који су уредно плаћали те накнаде. Како је онда могуће да имамо ситуацију суше? Да је Јавно водопривредно предузеће редовно испуњавало своје обавезе, одржавало канале, никад не бисмо дошли у овакву ситуацију. Од Марије Терезије нико није сређивао те канале!

Српска радикална странка сматра да те накнаде морају хитно да се укину, и то не само за ову годину, све док властодршци не буду спровели све мере за сређивање канала, а за које су и преплаћени од грађана АП Војводине.

Такође, слична ситуација је у Секретаријату за привреду. Средства за подстицај малих и средњих предузећа износе свега 58 милиона динара, испуњава се 8 одсто плана, а са тако малим средствима наравно да се не може урадити апсолутно ништа и не може се дати никакав подстицај.

У Буџету имамо и противуставне категорије, као што је „Фонд европски послови“, који се испуњава у пуном проценту са 90 милиона динара. Неуставне категорије могу да се финансирају једнако као и Војвођанска Академија наука, а круцијалне ставке од виталног значаја за АП Војводину остају без средстава.

 

Ја вам се захваљујем, ако имате неких питања, изволите...

 

 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ