Борска власт у илегали

Бранислав Ранкић: Даме и господо новинари, добар дан, ово је редовна конференција за новинаре Општинског одбора Српске радикалне странке.

Данашња тема је наведена у позиву и гласи „Борска власт у илегали“. Наиме, прошле недеље је у највећој тајности одржана седница Општинског већа на којој је донета одлука о задужењу Јавног стамбеног предузећа и гаранцијама које треба да да за Топлану, у износу од 300 милиона динара. То говоре моје информације, а банци би били заложени пословни простор којим располаже Јавно стамбено предузеће Бор, а који је оно превело у своје власништво, а ја их подсећам да је то власништво Општине Бор и да ни у једној општини у Србији, Јавно стамбено предузеће не располаже пословним простором, изузев у општини Бор. У свим осталим општинама у Србији, пословним простором располаже општина. Ја мислим да је ово волшебан начин да се један део општинске имовине отуђи на тај начин што ће се дати гаранција за оно што објективно Јавно стамбено предузеће неће моћи да плаћа јер и за оно за шта ово предузеће врши наплату, све је мањи проценат људи који плаћају своје обавезе, из простог разлога што је економска ситуација у друштву таква.

Велика је и одговорност општине за ову ситуацију, јер  од оних прича о томе како ће се кренути у опоравак јавних предузећа и општине у целини нема ништа. Подсетићу вас на дуговања, а то се види из Извештаја о извршењу буџета за првих 9 месеци – 31. јануара 2010. године Општина Бор је имала обавезу у висини од 208 милиона динара, а 30. септембра 2010. године, висина обавеза је 270 милиона динара. Дакле, више од 60 милиона динара општина је задужена додатно, а погледајте и сами како функционишу, од Привременог органа до ове сада власти, када је у питању трошење општинског новца. Успут треба напоменути да се неки радови и нешто у Бору дешава, да нико не зна шта ко ради и да ће то бити накнадни рачуни који ће бити фактурисани Општини, а обзиром да је све противзаконито, ја не знам стварно како ће то Општина плаћати јер последњи позив за јавне набавке у општини Бор је из јула месеца ове године. Нико не објављује никакве јавне позиве. Рећи ћу вам и да је поселдња информација на званичном сајту Општине Бор да је државни секретар, Сања Чековић, дошла и предала неки чек од милион и 700 хиљада динара Општини Бор, а два месеца пре тога, од 2. септембра до 28. октобра, практично није било никаквих активности, односно ништа није објављено на општинском сајту. Зато сам и назвао ову конференцију „Власт у илегали“, и то је први и једини случај у свету да се нека власт крије од онога што ради. Читајући сам сазнао да је кроз историју било доста примера да су опозиција или неке групе сакривале свој рад и одлазиле дубоко у илегалу док не дођу у позицију да почну јавно о томе да говоре, али ево, ми имамо први пут у историји да се власт држи у илегали и да не сме да прича о ономе што ради, да у тајности одржавају састанке којима задужују Општину и да ће Општина тек добити да плаћа цехове јер се енормно задужује. Кривац за то, рекао бих, да је Г 17+, односно Млађан Динкић који је добио мандат да управља Бором као окупациони управник, који је сахранио српску привреду у протеклих 10 година, обзиром да је свих 10 година био кључна фигура у свим владама, пре свега управљајући нашим финансијама и привредом. Доказ за то је да смо ми пре неколико година одвели под стечај фабрику обуће и тада је оправдање било да је немогуће да се у Србији било ко бави текстилном индустријом и индустријом обуће јер су то непрофитабилне гране, и да у будућности неће бити могуће да се то ради. А онда, пре неколико дана, слушамо да из Врања треба да у Бору отворе један погон за израду делова обуће – не целе ципеле него делова ципеле, где ће запослити 50-ак радника. Каква је то накнадна памет после 7-8 година, да се уништи једно предузеће, да се праве мали погони и да после 7-8 година неко каже – ево, постао сам паметан, сад знам како треба да се развија привреда, пошто сам све што сам до сада преузео, уништио?

Српска радикална странка је забринуте за судбину РТБ-а Бор. Ја мислим да је ово што се дешава са РТБ-ом Бор перфидан начин, да је напокон Млађан Динкић, као један од људи који је раније инсистирао на приватизацији РТБ-а Бор, нашао другу форму за приватизацију. Наиме, подижу се кредити, зато се као хипотека стављају делови имовине РТБ-а Бор, а најсвежији пример је довођење Флотације у Кривељу шминкањем у неки облик који би био прихватљив за банке као хипотека и за отприлике 20 милиона евра кредита који ће бити одређен, биће заложена Флотација у Кривељу и још кроз неколико таквих недомаћинских потеза можемо очекивати да ће неко ставити шапу на РТБ Бор и рећи: „Ово је наше“. Зато ја упозоравам пре свега синдикате, посебно у РТБ-у Бор, али и грађане Бора, да је РТБ Бор данас у много опаснијој ситуацији када је у питању перфидан начин продаје и приватизације него што је био онда када се то јавно радило кроз тендере.

На крају ћу кратко рећи да је немогуће подизати општину и представљати сада РТБ као неког ко треба да спашава Општину и да врши велика улагања, ако је исто то пословодство прошле године РТБ-у Бор направило 86 милиона долара мањка, са ценама бакра које су близу 10 хиљада долара по тони. Дакле, ту нешто не одговара. Јер кад су асфалтирали и крпили улице у невреме у насељу „Север“, један од људи који је био заинтересован за крпљење своје улице је позвао Дирекцију и питао да ли могу да интервенишу да се у његовој улици закрпе ударне рупе, добио је одговор да Дирекција са тим нема ништа. Позвао је Општину, добио је председника Скупштине који је рекао да ни Општина са тим нема ништа. А реците ми општину у Србији у којој је могуће да Општина нема ништа са тим, а да се неки радови изводе. Дакле, ово је узурпација власти и ово ће довести Општину Бор у веома тежак положај, и то већ за неколико месеци, али то није ништа друго него пресликавање онога што се дешава на нивоу Републике. Ми, на жалаост, имамо ситуацију да нам грађани умиру од глади, а да истовремено председник Демократске странке и председник државе, ничим изазван, говори о миленијумским циљевима развоја Републике Србије кад Србија, у географском смислу, скоро нестаје.

Ја ћу вам само још показати како изгледа наша преписка са Општином Бор, пошто смо послали прошле недеље захтев, на основу Закона о доступности информацијама од јавног значаја, да нам одговоре ко, по ком пројекту, на који начин, ко плаћа уређење платоа, ко, на који начин, по чијем пројекту и саветовању ради кружни ток на Четвртом километру и још неке ствари, али по ономе што смо добили од Дирекције за изградњу Бора у року, они нас за одговор упућују на Општинску управу која је носилац пројекта. Ја сам се обратио Општинској управи, а они кажу да нема информација и да се обратим Дирекцији за изградњу Бора за додатне информације. Ви сада видите како функционише локална власт. Тражили смо од Општинске управе информације и за такозвани амфитеатар испред Дома културе и за кружни ток на Четвртом и очекујемо да ћемо одговор добити и имамо допис од пре више од месец дана који смо упутили РТБ-у Бор, да нам кажу да ли су на било који начин кроз рекламу, техничку подршку или било како, учествовали у организовању концерта Хариса Џиновића, али још увек нисмо добили одговор. Они можда сматрају и да не морају да одговоре, мада по закону морају, а ми одустајемо од тужбе, могу им одмах рећи, зато што пред повереником за информације од јавног значаја има више од 140 захтева за тужбама, на које он не може да стигне да одговори. Према томе, држава је навикла да доноси законе који се неће примењивати, а ми не желимо да губимо енергију на то. Ми користимо прилику кроз конференције да обавестимо јавност и грађане Бора о ономе што се на најперфиднији могући начин ради у општини Бор.

Ви можете видети и како се купује време на примеру неких изјава које су стизале од стране власти  одмах по формирању. Власт је рекла да ће веома брзо да крене у оснивање новог предузећа, које ће у функцију ставити и аеродром, и хотел на Борском језеру, и многе друге капацитете, а данас га нико не помиње. Данас говоре о некој фабрици која ће у марту почети да ради, говоре о погону за израду делова обуће, а за 2-3 месеца говориће вам вероватно о неким другим погонима и фабрикама, а ово ће пасти у заборав. Видите да није пало у заборав, ја вас подсећам на то јер је председник дословце рекао да ће  врло брзо, а најкасније до Нове године, све то да функционише, а ја га подсећам да је Нова година близу и да они ни ову седницу Скупштине не би заказали да им не истиче рок. Морају да је одрже зато што им 11. новембра истиче рок за одржавање седнице јер би Скупштина по закону морала да буде распуштена. Да није тога, не би они одржали седницу СО до Нове године. Не би они правили ни ребаланс буџета, али ће морати. Овим ребалансом се повећава буџет за 60 милиона динара, што је нешто више од 7 одсто, а извршење буџета за првих 9 месеци, те сам податке добио на основу дописа који сам упутио Општинској управи по Закону о доступности информацијама од јавног значаја, негде око 62 одсто. Апроксимацијом је могуће утврдити да ће за око 3 месеца то ићи још за 21 одсто. Онда бисмо могли да очекујемо да ћемо имати око 84 одсто извршење буџета. Извршење буџета испод 90 одсто значи да они који су индиректни корисници буџета не могу да добију оно што им је обећано.

Уколико немате питања, хвала.

 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ