Аранжмани са Европском унијом погубни за Србију

ДејанМировић: Даме и господо новинари, захваљујем што сте дошли у овако великом броју. Са моје леве стране је посланик Радиша Илић, с моје десне стране је Владимир Јеремић, такође посланик у Народној скупштини Републике Србије. Данашња конференција имаће за главну тему такозвани успех спољне политике, и уопште политике да Европска унија нема алтернативу, ратификовање Споразума о стабилизацији и придруживању у Европском парламенту, наравно уз пратећу резолуцију.

Наш став је ту јасан. То је поново једна врста правног и политичког замајавања јавности, јер ради се о једној другостепеној институцији Европске уније. Европски парламент фактички има веома малу законодавну моћ. И ово је једна препорука главној институцији Европске уније, а то је Европски савет или Савет Еропе који окупља шефове држава и влада Европске уније. Конкретно, ви знате да ће у децембру ове године, Европски савет као главна институција Европске уније, где је и главна моћ за одлучивање о кандидатури Републике Србије, управо расправљати о тој кандидатури. Ми смо убеђени, проучавајући систем деловања Европске уније, да ће тамо тек доћи до великих проблема за Републику Србију и однос према јужној српској покрајини, Косову и Метохији. Конкретно, у том савету који броји 27 чланова, огромну већину имају оне државе које су признале такозвано Косово и Метохију. Дакле, ових пет држава које нису признале Косово и Метохију, по начину гласања усвојеном још у Ници 2001. године, неће бити у стању да блокирају одлуку која ће вероватно бити неповољна, не вероватно него сигурно, за Републику Србију, и није тешко претпоставити да ће тада кандидатура бити условљена или добросуседским односима са такозваним Косовом, или отварањем некакве квазидипломатске мисије Косова у Београду, или још неким уценама. Јер ви знате да је Европска унија непревазиђена у стварању и измишљању нових услова, што се тиче и такозваног Хашког трибунала и такозване творевине Косово.

Дакле, ово је једна врста увода у оно што је важно, а важно је да ће Европски савет донети још гору одлуку од Европског парламента, јер у Европском парламенту се може рећи да постоје и неки евроскептици, а у Европском савету, где је главна моћ  творевине која се зове Европска уније, а која према оном претходном што сам рекао, пати од демократског дефицита, јер тамо не одлучује, нити има законодавну моћ парламент, већ Европски савет. Све ово што ми слушамо од јуче о некаквом великом успеху, јесте једна врста фарсе, једна врста обмане и прикривање чињенице да ће Европска унија одлучити о кандидатури Србије управо у институцији која има антисрпски став. Такође, хтели бисмо да вам скренемо пажњу и на ову расправу о двоструким акцизама, о једној врсти хистерије и политичког и економског мазохизма, где се наводно Европска комисија консултује да ли је то у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању – акцизе за увозне и домаће производе. И онда се, наравно, иза тога крије једна антируска кампања усмерена пре свега према НИС-у. Бићемо конкретни и рећи ћемо да је и Европска комисија другостепени орган у Европској унији, јер пореска политика, укључујући и акцизе, не постоји уопште у једној значајној мери на нивоу Европске уније, већ се то одређује у државама чланицама. Тако да је и ово једна врста обмане, обмањивање грађана, јер свака економски суверена држава, чак и у Европској унији, одређује своју пореску политику у складу са својим националним интересима. Овде видите једну врсту прикривене кампање против НИС-а, и једну врсту скретања пажње јавности са чињенице да управо Споразум о стабилизацији и придруживању и Прелазни трговински споразум доводе до губитка од сто милиона евра годишње због укидања царине.

Дакле, ми смо у овом тренутку, управо за подизање царина и других инструмената трговинске политике према иностранству, јер само тако може да се исправи лош социјални и економски положај наших грађана и огроман дефицит у буџету. То је нешто што су наши ставови поводом ове две важне чињенице у вези с Европском унијом. Ја ћу вам на крају рећи и конкретне податке о Европском савету који ће у децембру одлучивати о кандидатури Србије. Ових пет земаља нема ни 25 посто удела, и нема ни 88 гласова, значи, немају ни ту блокирајућу мањину. И биће вам јасно шта ће се десити у децембру.

Ако имате нека питања, изволите.

Новинар: Последње време у јавности се доста говори о промени изборног система. Какво је ваше мишљење о евентуалном преласку са пропорционалног на већински изборни систем?

ДејанМировић: Ми сматрамо, и то је наш јасан став, који смо више пута изнели, да је превише популизма у овој земљи. Популизма који доводи до тога, да једна грана власти или једна институција, у овом случају институција председника Републике се пита и за законодавну надлежност, и за судску, и сада видимо да узима и неке елементе, не бих рекао ни председничког система, него једног квазисистема који постоји у Америци, где је председник истовремено и премијер и све могуће, у једном уставу који је 200 година већ застарео, мислим на амерички устав. Тако да мислимо да треба да остане пропорционални систем. Наравно, поставља се питање како ће се бирати посланици на Косову и Метохији ако буде већински систем. Како ће се поделити општине на Косову и Метохији? То је један практичан проблем. Друго, што се тиче тог предлога такозване опозиционе партије, напредњачке партије, ја ћу вам само дати један пример, 4,7 милиона евра је њихова уштеда од овог такозваног смањивања парламента за 50 посто. С друге стране, они немају храбрости, ни политичке ни сваке друге, да кажу да сваке године губимо 100 милиона евра управо због примене ССП-а о којем сам причао, што је 20 и нешто пута већи губитак, а онда врше једну кампању препуну демагогије, јефтиног популизма, као 4,7 милиона евра ће спасити државу, а неће престанак сарадње са такозваном Европском унијом и окретање ка нашим правим пријатељима, и ка нашем правом тржишту за извоз, а то је тржиште Руске Федерације. Ми то гледамо као једну врсту јефтиног популизма, а можемо да упоредимо чак и са парламентом такозваног Косова. Значи, напредњаци и њима слични залажу се да ми имамо сличан број посланика у нашем парламенту као и такозвано Косово, па ово све говори о њиховим добрим намерама. Ако немате више питања, ја вам се захваљујем и поздрављам вас.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ